Inland Bimo

Zakup działki budowlanej to ważna życiowa decyzja. Kryteria ekonomiczne pełnią dużą rolę przy wyborze działki, a sam proces decyzyjny nie jest prosty – często kierujemy się intuicją i emocjami, nie biorąc pod uwagę potencjalnych wysokich kosztów zakupu działki. Lub przeciwnie – kusi nas niska cena i nie zważamy na koszty, które dopadną nas w trakcie budowy czy użytkowania domu.

Nie da się ukryć, że obecny rynek nieruchomości zdominowały wysokie ceny mieszkań. Budowa domu często jest niewiele droższa niż zakup mieszkania w mieście, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie ceny za metr kwadratowy nieruchomości osiągają poziomy niedostępne dla większości społeczeństwa. Dlatego perspektywa posiadania własnego domu kusi wielu z nas. A zakup działki budowlanej to pierwszy krok do realizacji tego celu.

Pułapki finansowe

Biorąc pod uwagę jako główne kryterium wyboru działki jej cenę, należy być bardzo ostrożnym. Oszczędność pieniędzy w danym momencie, może okazać się bardzo kosztowna w przyszłości. Decydując się na zakup działki, która znajduje się w słabo skomunikowanym miejscu, narażamy się na codzienny przymus dojeżdżania do pracy, szkoły, sklepów własnym autem, co zużyje nie tylko nasz wolny czas, ale i pieniądze. Sprawdźmy także, czy działka ma dostęp do drogi publicznej. W innym przypadku czekają nas dodatkowe koszty – może zaistnieć konieczność wytyczenia drogi do naszej działki. Podobnie rzecz się ma, jeżeli chodzi o uzbrojenie działki. Korzystniej jest kupić działkę uzbrojoną, ponieważ doprowadzanie mediów jest dość kosztowne oraz niezwykle czasochłonne.

Kusząca, niska cena działki zazwyczaj wynika z jakiegoś powodu – obłożenia działki hipoteką, niewyjaśnionego stanu prawnego, czy kłopotliwego sąsiedztwa. Dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić księgi wieczyste działki, a także zorientować się jaki jest plan zagospodarowania terenu, abyśmy nie skończyli z tanią i niewątpliwie piękną działką, ale w zamian za to po latach sąsiadującą z ruchliwą trasą lub składowiskiem śmieci.

A może kredyt?

Jeśli działka budowlana szczególnie przypadła nam do gustu, ale nie mamy wystarczających środków finansowych, aby pokryć wszystkie koszty związane z zakupem działki i budową domu, to optymalnym rozwiązaniem może być wzięcie kredytu. Wiele firm oferujących działki budowlane na sprzedaż współpracuje z bankami oraz punktami doradztwa kredytowego. Taką współpracę oferuje firma Inland Bimo Property:

– „Kredyt najczęściej przyjmuje formę kredytu hipotecznego, a warunki jego uzyskania są podobne, jak w przypadku kredytu na dom lub mieszkanie. Oznacza to, że kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową, nieruchomość musi być wolna od wszelkich wad prawnych. Takie są nasze uzbrojone działki w Kobylance”. – mówi jej przedstawiciel.

Drobne niedopatrzenie może sprawić, że marzenia o własnym domu odsuną się w czasie lub w ogóle legną w gruzach. Warto więc rozważyć zakup działki we współpracy z profesjonalistami.