Prace drogowe to czynności wymagające szczególnej uwagi pod względem bezpieczeństwa. Wykonywane są na określonym odcinku jezdni czy chodnika. Ruch w tym miejscu zostaje wstrzymany lub, co częstsze, przeorganizowany.

Zabezpieczenie zależne od miejsca robót

W jaki sposób dobrze zabezpieczyć prace drogowe, by przebiegały one szybko, a przede wszystkim nie groziły życiu, zdrowiu, mieniu pracowników i samych uczestników ruchu? To prawdziwe wyzwanie. Na szczęście obecnie mamy wiele sposobów na uczynienie robót drogowych całkowicie bezpiecznymi. Kwestie te regulują nawet odrębne przepisy prawa. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto śledzić rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które dotyczą tych spraw (tutaj przede wszystkim Rozporządzenie z dnia 3 lipca 2003 r. z późn.zm.).

Oznakowanie i samo zabezpieczenie robót drogowych musi być dostosowane do panujących na drodze utrudnień. Dużo zależy m.in. od tego, czy dana droga jest ruchliwa, czy rzadko uczęszczana. Nieco inaczej wygląda praca na ruchliwej autostradzie, a inaczej na wiejskiej drodze pod lasem. Roboty na chodnikach czy ścieżkach rowerowych oddalonych od centrum miasta będą zorganizowane w nieco inny sposób, niż prace w pobliżu szkoły czy przedszkola.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Wszędzie jednak istotną rolę spełniają przedmioty, które służą do zabezpieczenia tego specyficznego miejsca pracy. Nazywane są one urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stosuje się dla nich kolory: biały, czerwony, żółty i czarny. Są to: tablice kierujące, zapory drogowe, taśmy i tablice ostrzegawcze, uchylne tablice z elementami odblaskowymi, tablice zamykające, tablice prowadzące i tablice wcześnie ostrzegające przed utrudnieniami, separatory ruchu, pachołki drogowe czy nawet kładki dla pieszych nad wykopami. Podczas prac drogowych stosuje się też punktowe elementy odblaskowe oraz światła ostrzegawcze. Dodatkowo można użyć znaków, które wskazują objazd i kierują uczestników ruchu po drodze objazdowej. W trosce o pieszych używa się tablic kierujących specjalnie dla nich. Pomocne mogą być także latarki i tarcze do zatrzymywania pojazdów oraz urządzenia nagłaśniające i sygnalizacyjne.

Urządzenia zabezpieczające miejsce prac drogowych powinny być dobrze widoczne w dzień oraz w nocy. Muszą też być utrzymywanie w dobrym stanie podczas trwania wszystkich robót.

Dosyć popularne wśród osób wykonujących prace drogowe są pachołki. Informują one uczestników ruchu drogowego o przeszkodzie i odgradzają strefę tymczasowo niedostępną. Pachołki drogowe różnią się od siebie kolorami i rozmiarami. Posiadają też elementy odblaskowe. Zaleca się, by miały kolor pomarańczowy – fluorescencyjny.

Na uwagę zasługują również lekkie, bo wykonane z polipropylenu, bariery ostrzegawcze. Są dosyć praktyczne, gdyż można je szybko rozłożyć i złożyć. W dodatku poszczególne panele łączą się ze sobą, więc można za ich pomocą ogrodzić nawet duży obszar. Są wyposażone w elementy odblaskowe, by były widoczne także po zmroku.

Wszelkie urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach. Tylko one oferują wysoką jakość produktów. Co więcej: w niektórych, na przykład w internetowym sklepie z materiałami BHP, znajdą Państwo działy z elementami przeznaczonymi wyłącznie do zabezpieczenia prac drogowych.

Odzież ochronna

Dla bezpieczeństwa robót drogowych ważny jest też ubiór pracowników. Muszą być oni ubrani w odzież ostrzegawczą w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Odzież ta powinna być wyposażona w elementy odblaskowe, by pracownicy byli dobrze widoczni dla uczestników ruchu drogowego. Jest to istotne zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy szybko zapada zmrok.

Zdarza się czasem, że podczas pracy całej ekipy jeden z pracowników zostaje wydelegowany do kierowania ruchem. Na długich odcinkach i w szczególnie niebezpiecznych miejscach są to dwaj pracownicy wyposażeni w krótkofalówki.

Również pojazd wykorzystywany podczas robót drogowych powinien być wyposażony w ostrzegawczy sygnał świetlny.

Zadbanie o odpowiednie, a więc przede wszystkim bezpieczne warunki prac drogowych to połowa sukcesu. Czasem takie zabezpieczenie wymaga sporego nakładu czasu i sił, ale się opłaca, bo przecież kiedy zostaje spełniony warunek bezpieczeństwa, można pracować bez obaw: sprawnie i ochoczo.

Wartość kosztów poniesionych na zabezpieczenie robót drogowych jest zawsze niewspółmiernie niska w stosunku do możliwych kosztów poniesionego ryzyka.

Źródło: http://www.glovex.com.pl