nebulizacja

Doskwierają Ci dolegliwości związane z układem dróg oddechowych? Po wizycie lekarskiej dostałeś zalecenie do stosowania nebulizatora? Jeżeli nie za bardzo orientujesz się, czym jest to urządzenie i jak z niego korzystać, to zachęcam Cię do zapoznania się z treścią poniższego materiału.

Co nieco na temat nebulizacji

Nebulizacja to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia różnych dolegliwości związanych z układem dróg oddechowych. Polega ona na wprowadzaniu substancji w postaci mgiełki (aerozolu) do zmienionych chorobowo miejsc w układzie oddechowym. Nebulizację uważa się jednakowo za skuteczną, nieinwazyjną i bezbolesną metodę terapii chorób i schorzeń płuc, która może być podawana dzieciom, dorosłym oraz emerytom. Do przeprowadzania nebulizacji konieczny jest odpowiedni sprzęt, który zwie się nebulizatorem.

Wyróżnia się trzy rodzaje urządzeń do terapii inhalacyjnej, a są nimi:

  • nebulizator siateczkowy, znany również jako nebulizator membranowy, czy też inhalator typu MESH,

  • nebulizator pneumatyczny,

  • oraz nebulizator ultradźwiękowy.

Każde z wyżej wymienionych urządzeń działa na nieco innej zasadzie, jednak każde ma jedno zadanie – zmieniać płynną substancję w leczniczą mgiełkę. Ich największą zaletą jest to, że podczas ich używania nie trzeba zachowywać szczególnej koordynacji oddechowej – wystarczy swobodny i spokojny oddech.

Co do skuteczności i wydajności w działaniu, to wśród opinii uważa się, że to właśnie nebulizator siateczkowy sprawdza się najlepiej. Poza tym, że do końca wykorzystuje zaaplikowany do zbiorniczka lek, to jeszcze jest niezwykle cichy i poręczny, dlatego można go stosować nawet w czasie podróży.

Jak w prawidłowy sposób wykonuje się nebulizację?

Nebulizacja to rodzaj zabiegu leczniczego, który nie wymaga większego przygotowania, niemniej warto przestrzegać kilku kroków. Oto jak powinno się w prawidłowy sposób korzystać z nebulizatora – zapoznaj się z krótkim przewodnikiem, który przedstawi Ci to w pięciu krótkich krokach.

Krok pierwszy: bardzo dokładnie umyj i wysusz ręce. Następnie sprawdź, czy urządzenie posiada wszystkie elementy i niczego mu nie brakuje. Jeżeli miałeś już wcześniej okazję korzystać z inhalatora, upewnij się, czy dobrze go wyczyściłeś po ostatnim użyciu.

Krok drugi: W zależności od tego, jaki nebulizator posiadasz, podłącz wężyk do urządzenia (nie dotyczy nebulizatorów siateczkowych) i napełnij zbiornik na lek – przepisanym od lekarza preparatem.

Krok trzeci: Podłącz wężyk oraz ustnik bądź maseczkę do urządzenia (zbiornika na lek). Następnie umieść ustnik w ustach bądź załóż maseczkę na twarz.

Krok czwarty: Uruchom urządzenie, a następnie oddychaj przez usta do momentu wykorzystania całego leku. Nebulizacja trwa na ogół 10-15 minut.

Krok piąty: Po wykorzystaniu całego leku wyłącz nebulizator i odłącz poszczególne elementy. Następnie wyczyść te wszystkie elementy, które miały styczność z lekarstwem – postępuj zgodnie z instrukcją dezynfekcji i czyszczenia, która powinna być dołączona do inhalatora.

Jak widać, nebulizatory to niezwykle proste i wydajne urządzenia, które można z łatwością używać we własnym domu. Stosuje się je również w leczeniu ambulatoryjnym i szpitalnym. Jeżeli prawidłowo do niej podejdziesz, możesz pozbyć się wielu przykrych dolegliwości w drogach oddechowych i to w bardzo krótkim czasie.