Obróbka konwencjonalna

Stal to zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich stop metali stosowanych w przemyśle. Z różnych jej gatunków wytwarza się niezliczoną wręcz ilość elementów i części występujących w sprzętach wszelkiego rodzaju. Niewątpliwie popularność stali wynika z jej wysokiej podatności na obróbkę, która powinna być w najwyższym stopniu precyzyjna. Jak osiągnąć tę precyzję?

Obróbka konwencjonalna i CNC?

Od precyzji wykonania danego elementu zależy jego funkcjonalność oraz trwałość. Przykładem mogą tu być koła zębate, których pracy towarzyszy powstawanie tarcia – brak dokładności w obróbce powierzchni mających styczność z innymi elementami prowadzi do wzrostu tarcia, a tym samym wydzielania się większej ilości ciepła, które na dłuższą metę prowadzi do obniżenia wytrzymałości elementu i jego niszczenia.

Metody obróbki elementów stalowych możemy podzielić na dwie kategorie: konwencjonalną oraz CNC. Do pierwszej zaliczamy wszystkie techniki obróbki bazujące na wykorzystaniu ręcznie sterowanych obrabiarek, takich jak tokarki czy frezarki. W drugiej kategorii znajdują się te same techniki, jednak realizowane przy pomocy obrabiarek sterowanych komputerowo. Obróbka CNC bez wątpienia jest pod względem precyzji dużo lepszych rozwiązaniem – obrabiarki CNC to zaawansowane maszyny, które automatycznie i z dużą prędkością wytwarzają elementy o idealnej zgodności z parametrami opisanymi w cyfrowym projekcie. Ponadto dowolny projekt można zrealizować dowolną ilość razy, dlatego technologia ta stosowana jest przede wszystkim w produkcji na masową skalę. Obróbka konwencjonalna nie posiada tych zalet i wymaga od operatora dokonywania samodzielnych pomiarów wytwarzanych elementów. Niemniej nie wymaga to tworzenia cyfrowego projektu, jest więc rozwiązaniem tańszym przy produkcji pojedynczych elementów lub bardzo niewielkich serii.

Obróbka CNC i konwencjonalna to usługi, które znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.

Dobór parametrów obróbki

Niezależnie od technologii obróbki, jej precyzji uzależniona jest również od jakości narzędzi w niej wykorzystanych, a także parametrów pracy obrabiarki – przede wszystkim prędkości. W tej materii nie ma rozwiązań uniwersalnych, które sprawdzą się w każdej sytuacji, zarówno narzędzia, jak i ustawienia obrabiarki należy dobierań biorąc pod uwagę właściwości tworzywa oraz pożądany efekt końcowy.

Chłodzenie materiału

W wyniku obróbki, szczególnie przy dużych prędkościach pracy narzędzi, stal może się intensywnie nagrzewać. Wzrost temperatury powyżej pewnej wartości jest zjawiskiem niepożądanym, gdyż prowadzić od uszkodzeń w strukturze metalu i zmiany jego właściwości. Dlatego w przypadku obróbki precyzyjnej, wykańczającej, zalecane jest prowadzenie jej przy wykorzystaniu płynów chłodzących.