Fotonaświetlarka to urządzenie wykorzystywane w poligrafii. Współcześnie technologii nanoszenia obrazu drukowanego na formę drukową jest kilka. Które są najpopularniejsze?

Firmy działające w branży poligraficznej wykorzystują wiele nowoczesnych rozwiązań, by wykonywane przez nie prace były wysokiej jakości. Podstawowym wyposażeniem takich firm są fotonaświetlarki (zwane również naświetlarkami). Za ich pomocą możliwe jest nanoszenie obrazu na formę drukową. Wraz z rozwojem technologii i nowoczesnych urządzeń opracowano kilka metod naświetlania, które dziś są powszechnie wykorzystywane przez firmy działające w branży poligraficznej. O jakich technologiach mowa? Które są najwydajniejsze, które zaś w dalszym ciągu rozwijane tak, by mogły w przyszłości spełnić oczekiwania szerokiego grona potencjalnych odbiorców?

Technologia CtF

Wśród powszechnie wykorzystywanych technologii naświetlania trzeba wskazać technologię CtF. Jest ona popularna, bo stosują ją producenci naświetlarek laserowych. Naświetlarki laserowe pozwalają naświetlać klisze. Z uwagi na koszty, technologia CtF jest stosowana głównie w dużych drukarniach. Poza koniecznością zakupu sprzętu (czyli naświetlarek) niezbędne jest również zatrudnienie pracownika przeszkolonego w zakresie obsługi takich urządzeń.

Technologia CtP

Naświetlarka laserowa to nie jedyne urządzenie wykorzystywane przez firmy działające w branży poligraficznej. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem, bo nieruchomy laser pracuje bardzo szybko – szybciej niż w naświetlarkach bębnowych, po które również sięgają właściciele drukarni. Zapomnieć nie można jednak o pozostałych technologiach naświetlania. Obok technologii CtF bardzo popularna jest technologia CtP. Tę również wykorzystują nowoczesne naświetlarki.

Jak jest różnica między technologią CtF a CtP? Sprowadza się ona do tego, że w przypadku tej drugiej nie są potrzebni pracownicy posiadający specjalne uprawnienia. Z drugiej strony warto podkreślić, że formy drukowe nie sprawdzają się we wszystkich sytuacjach – najczęściej mają zastosowanie tam, gdzie mowa o stosunkowo niewielkim nakładzie.

Technologia CtPress

Niektóre naświetlarki pracują w oparciu o technologię CtPress. Ta nie jest popularna, co jest związane głównie z faktem, że pozwala ona naświetlić formy drukowe tylko raz i to dokładnie w tym miejscu, z którego rozpocznie się druk. Takie rozwiązanie nie pozwala na wiele modyfikacji, np. zmianę obrazu. Z uwagi na powyższe, technologia CtPress jest najmniej popularna wśród wszystkich powszechnie wykorzystywanych w branży poligraficznej.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie modico.pl