Smarowanie systemów to najlepszy sposób na zapewnienie mniejszego tarcia w maszynach. Od tego zależy sprawność wykonywanych przez nie czynności oraz ich żywotność. Odpowiednia ilość smaru powinna znajdować się w systemach przenośnych cały czas. Pracownicy rzadko jednak na bieżąco monitorują zużycie mazi. Dlatego najlepiej jest zainwestować w automatyczne systemy smarowania przenośników.
Po co regularnie smarować przenośniki?
Większość procesów produkcyjnych nie może obejść się bez maszyn, a te, aby sprawnie działały, muszą być nasmarowane. Tak jak każdy inny sprzęt, przenośniki muszą być regularnie kontrolowane, bo zarówno one, jak i smar potrzebny do ich pracy, zużywają się. Dbanie o ten element ma wiele zalet, w tym między innymi:
- zapewnienie efektywnej pracy maszyny na stałym poziomie,
- brak awarii czy przestojów w pracy spowodowanych koniecznością uzupełnienia smaru,
- zwiększenie żywotności maszyn,
- mniejsze zużycie poszczególnych elementów urządzeń.
System smarowania przenośników odciąży pracowników od konieczności częstego sprawdzania stanu, w jakim jest obecnie używana maszyna.
Dlaczego automatyczne systemy smarowania są dobrym wyborem?
System smarowania przenośników jest rozwiązaniem pomagającym zoptymalizować pracę maszyn w zakładzie. Automatyczne modele mają wiele zalet, nie wymagają regularnych kontroli, a czasem nawet można samodzielnie je zaprogramować. Na takie rozwiązanie powinni zdecydować się przedsiębiorcy, którzy:
- chcą zmniejszać tarcie w maszynach,
- chcą zaoszczędzić czas na oczyszczaniu maszyn – automatyczne systemy same zajmują się usuwaniem zanieczyszczeń ze smarowanym miejsc,
- nie mają pracowników, którzy mogliby zostać oddelegowani do sprawdzania poziomu i uzupełniania smaru,
- chcą zadbać o swoje maszyny oraz ich poszczególne komponenty,
- chcą zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy.
Trudno jest samodzielnie dobrać system smarowania przenośników. Na szczęście firmy takie jak Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o. oferują klientom ogromny wybór różnych komponentów. Są to między innymi systemy centralnego smarowania firmy DROPSA. Dzięki pomocy specjalisty można dopasować je do swoich potrzeb, zamontować go w momencie, który nie będzie kolidował z planem produkcji oraz odpowiednio zaprogramować. Trzeba przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie zwalnia właściciela urządzeń z konieczności poprawnego serwisowania i konserwacji wyposażenia. Smarowanie to tylko jeden z wielu elementów, o które trzeba zadbać, aby produkcja szła zgodnie z planem.