Na rynku istnieje duży wybór pomp przeznaczonych do różnorodnych zastosowań, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w rolnictwie czy przemyśle. Ich głównym zadaniem jest tłoczenie oczyszczonej i nieoczyszczonej wody. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, powinny być dobrane do konkretnych potrzeb. Wśród kilku parametrów technicznych, na jakie warto zwrócić uwagę, istotny jest rodzaj zasilania. Dowiedz się, jaką pompę wybrać – jednofazową czy trójfazową.
Najważniejsze parametry techniczne pomp
Choć pompy różnią się od siebie przeznaczeniem, łączącą je cechą są parametry techniczne, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Przy wyborze pompy warto dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach technicznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat. Kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę to wydajność i moc pompy, zdolność do podnoszenia ścieków oraz rodzaj zasilania. Tylko indywidualne podejście sprawi, że pompa będzie pracowała efektywnie i zgodnie z oczekiwaniami użytkownika.
Istotne parametry techniczne pomp to:
- wydajność i moc – im cięższe zastosowanie urządzenia, tym wyższa powinna być jego wydajność. O ile pompy do czystej wody mogą charakteryzować się niższą mocą, o tyle praca z brudną wodą będzie wymagała znacznie lepszej wydajności,
- wysokość podnoszenia ścieków – parametr ten określa różnicę pomiędzy najwyżej położonym odbiornikiem cieczy a lustrem wody. Zastosowanie odpowiedniego wzoru do obliczenia wysokości podnoszenia pozwoli określić ciśnienie, jakie ma wygenerować pompa z uwzględnieniem ok. 20% strat liniowych i miejscowych,
- rodzaj zasilania – wartość napięcia, do jakiego przystosowane jest urządzenie. Dostępne na rynku pompy mogą występować w wersji 230V lub 400V.
Podstawowe różnice pomiędzy układem jednofazowym a trójfazowym
Instalacja jednofazowa posiada napięcie 230V i umożliwia przesył mocy do 6 kW. Z kolei instalacja trójfazowa potocznie nazywana siłą posiada napięcie o mocy 400V i jest złożona z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Najczęściej stosuje się ją powyżej mocy 6 kW. Większość dostępnych na rynku pomp występuje w wersji zasilania jednofazowego i trójfazowego.
Pompy o napięciu 230 V mogą być podłączone do zwykłego gniazdka, dlatego też ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia o wysokiej mocy, które muszą sobie radzić z wielogodzinną pracą w ciężkich warunkach będą potrzebowały prądu trójfazowego. Jeśli zatem użycie pompy wymaga większej energii, warto rozważyć urządzenie o zasilaniu 400V. Dzięki wykorzystaniu trzech faz, instalacja nie będzie obciążona w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku jednej fazy.
Warto pamiętać jednak o tym, że sieć trójfazowa narażona jest na asymetrię zasilania lub zanik fazy i jeśli nie ma odpowiedniego zabezpieczenia przed tymi zjawiskami, może to skutkować uszkodzeniem silnika trójfazowego. Zaletą pompy jednofazowej jest natomiast fakt, że w razie awarii zasilania silnik po prostu przestanie pracować i nie grozi mu uszkodzenie.
Odpowiedź na pytanie o wybór zasilania pompy nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy zarówno od jej przeznaczenia, jak i obciążenia konkretnej instalacji. Przed zakupem warto zatem dokładnie określić swoje potrzeby, by wybrać urządzenie, które im sprosta.