Czytniki RFID to urządzenia elektryczne, które służą do odczytu tagów RFID. Warto w tym miejscu wspomnieć, że technologia RFID (Radio Frequency Identification) jest bezprzewodową identyfikacją znaczników RFID, do której wykorzystywane są fale radiowe, w celu przesyłania danych i zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, służący do identyfikacji.

Czytniki RFID służą przede wszystkim do identyfikacji przedmiotów oraz osób znajdujących się w niedalekiej odległości. Mimo, że często o tym nie myślimy czy nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale są to urządzenia, które na co dzień spotykamy w sklepach stacjonarnych, internetowych czy dużych korporacjach. Ich bezstykowe działanie pozwala na lata bezawaryjnej pracy.

Pisząc o czytnikach RFID bliskiego zasięgu warto wiedzieć, że mamy na myśli „standardowy odczyt”, czyli taki, którego odległość wynosi od ok. 2 do 10 cm. W przypadku czytników pracujących w pasmie niskich i wysokich częstotliwości – jest to standard. Natomiast jeśli mówimy o czytnikach działających w pasmie UHF to wiele zależy od anteny i samego czytnika. Kiedy mamy do czynienia z tego rodzaju czytnikiem, to najczęściej ustawiamy manualnie jego moc po to, aby czytał z takiej odległości, która będzie najbardziej optymalna.

Mówiąc o czytnikach bliskiego zasięgu dla RFID HF i LF, warto wiedzieć, że są to praktycznie czytniki dotykowe. Często spotkać je można w różnego rodzaju kontrolach dostępu czy administracji szafkami. Natomiast, w przypadku czytnika działającego w pasmie UHF, bliska odległość wynosi 10 centymetrów. Niższe wartości dedykowane są mniejszym czytnikom, czyli takim, które posiadają mniejszą obudowę (i są zintegrowane z anteną). Ograniczone miejsce powoduje, że czytnik służy głównie rozwiązaniom „biurkowych”. Najczęściej wykorzystywane są do programowania tagów lub wprowadzania danych do systemów.

W technologii RFID bardzo ważna jest skalowalność. Odpowiada ona za dopasowanie dostępnych rozwiązań do wielkości projektów. Mówiąc o skalowalności, najczęściej popełnianym błędem jest konfigurowanie czytników na maksymalną moc ich odczytu. Jednak praktyka pokazuje, że może to przynieść odwrotne efekty od zamierzonych. Każdy czytnik, ze względu na nieregularność charakterystyki odczytu, powinien być dopasowany do środowiska pracy.

Jeśli myślimy o zakupie czytnik RFID to musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wymagania systemowe oraz funkcjonalność. To właśnie te dwa wskaźniki determinują w znacznym stopniu wybór odpowiedniego urządzenia. Rozważając zakup warto przeanalizować także opcje zakupu czytnika stacjonarnego lub przenośnego.