Strony internetowe odgrywają niezwykle istotną rolę przy promowaniu firmy. Obecnie samo posiadanie strony internetowej nie jest wystarczające. Strony www muszą wyglądać profesjonalnie i skłaniać użytkowników do skorzystania z oferty firmy. Równie ważne jest to, aby strona internetowa było dobrze wypromowana i widoczna w wyszukiwarkach. Jak przekłada się to na zyski firmy?

Strony internetowe a generowanie dochodu

Omówienie tak szerokiego zagadnienia jakim jest wykorzystywanie Internetu w firmie to nie lada zadanie. Godne jest jednak przyjrzenia się bliżej podstawom, najważniejszym „prawom”, które rządzą na tym wirtualnym rynku i generują dochód i stały napływ potencjalnych klientów.

Efektywność

Kilka słów wstępu o efektywności to dobry początek na wprowadzenie w tą tematykę. Tak więc, choć w Internecie zaistnieć może każdy, to strategie w handlu elektronicznym bywają bardziej efektywne, gdy:

 • Firma ma już wyrobioną renomę
 • Umiejętnie łączy zasoby fizyczne z portalem internetowym
 • Klient nie odczuwa potrzeby dotknięcia, sprawdzenia w jakiś sposób jak realnie przedstawia się produkt (pomaga tu dobrze dobrany opis, wysoka jakość zdjęć prezentujących produkt)
 • Produkt można dostarczyć elektronicznie (np. świetnie sprzedają się nagrania relaksacyjne, muzyka)
 • Niskie koszty przesyłki oraz wiele możliwości jej dostarczenia (kurier, poczta)
 • Produkt kierowany jest do określonej grupy klientów (najlepiej zamożnej, czy też dobrze wykształconej)
 • Reklama produktu na stronach, gdzie można znaleźć naszego określonego klienta
 • Sprzedaż produktów niszowych

Jak wspomniano powyżej ważna jest renoma, tą jednak da się skutecznie wypracować a Internet daje ku temu bogate narzędzia. Niezwykle ważny jest wygląd strony internetowej, prostota, aktualizowanie jak i zmienianie od czasu do czasu szaty graficznej, o czym wielu przedsiębiorców zapomina. Dobre strony internetowe przyciągają klientów, ważne jest ich wypozycjonowanie oraz promowanie, choćby przez portale społecznościowe. Promocja w Internecie jest stosunkowo tania w odróżnieniu od reklamy w telewizji.

Kluczowe aspekty strony internetowej firmy:

 • Profesjonalny wygląd
 • Przejrzystość i prostota
 • Wyczerpujące informacje
 • Sprawna, szybka obsługa e-maili otrzymywanych od klientów
 • Wykorzystuj blogi

Ostatni punkt brzmi wykorzystuj blogi. Z pewnością wielu szefów i menadżerów zapyta, jak i dlaczego. Otóż blogi są popularne, pisane w cieplejszym stylu niż firmowe strony internetowe. Można za ich pomocą po pierwsze dawać nasze produkty blogerce/owi, która je przetestuje i opisze, jako wartościowy produkt. Po drugie blog może służyć edukacji konsumenta – a więc dalej utrzymujemy kontakt z klientem, co więcej blog może służyć także przekazywaniu wiedzy na temat prac firmy nad nowa usługa czy produktem. Czwartym powodem dlaczego blog wspiera rozwój naszej marki, renomy i sprzedaż jest fakt, iż chętnie czytane blogi odwiedzają tysiące osób, zamieszczenie tam reklamy swojej firmy internetowej to świetne rozwiązanie.

Trud się opłaca

W Internecie firma, która nie jest jeszcze znana ma małe szanse na przetrwanie, ale łatwo tu zaistnieć jeśli zastosuje się powyższe wskazówki, zainwestuje w odpowiednich ludzi, np. do prowadzenia bloga firmy, obsługi klientów on-line. Dobra strona internetowa firmy to przede wszystkim uświadomienie sobie, co klient chce widzieć, wiedzieć, słyszeć.