Bez dwóch zdań ciekawą konstrukcją są pompy śrubowe, które to działają na bardzo prostej zasadzie.

Zastosowany jest w nich obracający się rotor, zamontowany w śrubowym statorze. Warto nadmienić, iż rotor jest elementem wytaczanym z olbrzymią precyzją z materiałów takich jak stal nierdzewna lub hartowana po to, aby mógł działać bezawaryjnie przez naprawdę długi okres czasu. Stator zaś jest formowany ze specjalnego, sprężystego elastomeru. Ciekawy jest fakt, iż geometria, ale także i wymiary tychże części są tak dobrane, że podczas gdy rotor jest wkładany w stator, to skutkiem tego jest utworzenie podwójnego łańcucha wgłębień wodoszczelnych o strukturze plastra miodu. Kiedy rotor się obróci wewnątrz statora, to „plaster miodu” przemieszcza się wzdłuż po spirali.

Pompy śrubowe są konstrukcja bezzaworową, które posiadają proporcjonalny przepływ do prędkości obrotowej silnika, ale także i możliwa jest zmiana kierunku przepływu medium. Te jakże ważne zalety pomp śrubowych pozwalają na tworzenie coraz większej ilości różnego rodzaju mediów. Poza tym warto na pewno wspomnieć, że tego rodzaju pompy pomimo prostoty działania są dość zaawansowanymi konstrukcjami, które wytrzymają na pewno wiele lat bez większych konserwacji, a dzięki stosunkowo niskiej cenie ich zakupu są naprawdę świetnym pomysłem na inwestycje w różnego rodzaju firmach, zakładach, przedsięwzięciach.

Niestety nic nie jest wieczne, dlatego też bez dwóch zdań wymaga stałej konserwacji oraz odpowiedniego serwisowania. Tak się składa, że znalezienie odpowiedniego miejsca, które zaoferuje nam usługę w postaci, jaką jest serwis pomp nie jest w dzisiejszych czasach wcale niemożliwe i bardzo trudne. Coraz więcej firm w dość rozsądnych cenach oferują serwisowanie różnego rodzaju pomp, ich remontowanie, serwis, naprawę czy też regenerację. Wybierając odpowiednią dla nas firmę zajmującą się różnego rodzaju pompami trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Przede wszystkim im większy jest zakres napraw przeprowadzanych przez dane przedsiębiorstwo, tym większe szansa, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie, a nie na przysłowiową „sztukę”. Poza tym bardzo ważne jest sprawdzenie opinii na temat danego serwisu, a można to zrobić w bardzo prosty sposób, wpisując nazwę firmy w Internecie. Naprawdę akurat przy wyborze odpowiedniego miejsca, jakim jest serwis pomp nie ma się co spieszyć, tylko lepiej dokładnie wszystko przemyśleć.