Najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków jest kanalizacja, która zapewnia wygodę i komfort.

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często nie mają możliwości korzystania z kanalizacji i konieczne jest znalezienie innego sposobu na odprowadzanie nieczystości z domu. Jedną z możliwości jest szambo, które powinno być odpowiednio zabezpieczone i dostosowane do ilości wytwarzanych nieczystości. Decydując się na budowę szamba należy pamiętać, że konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę szamba w drodze decyzji administracyjnej. Wybierając zbiornik na nieczystości bardzo ważne jest, aby dobrać jego wielkość do naszych potrzeb. W przeciwnym razie szambo nie będzie dobrze spełniało swojej funkcji, a konieczność częstego opróżniania zbiornika stanie się uciążliwe.

Jeżeli chcemy dobrać odpowiednią wielkość szamba, to przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę ilość domowników zamieszkujących nasz dom. Warto tutaj uwzględnić ewentualne plany powiększenia rodziny w najbliższym czasie, gdyż taki zbiornik powinien nam służyć przez wiele lat. Oczywiście gotowe zbiorniki na nieczystości można rozbudowywać, jednak prościej jest przyjąć nieco większą ilość ścieków, unikając tym samym powiększania szamba w ciągu najbliższych lat. Co do zasady przyjmuje się, że średnio każda z osób zużywa 150 litrów wody, oczywiście nie jest to regułą, natomiast jest to orientacyjna ilość ścieków jaką wytwarza każdy z domowników.

Obecnie do wyboru mamy gotowe szamba betonowe oraz przygotowywane na indywidualne zamówienie. Jeżeli zdecydujemy się na gotowy zbiornik, to znacznie trudniej będzie nam dopasować jego wielkość do ilości wytwarzanych ścieków. W takim przypadku dobiera się szambo o zbliżonej pojemności. Natomiast wybierając szambo budowane na naszej posesji możemy dokładnie dostosować jego wielkość.

Należy pamiętać, że szambo musi być regularnie opróżniane, gdyż dłuższe pozostawianie nieczystości na naszej posesji może być groźne dla naszego zdrowia, gdyż podczas procesów fermentacyjnych wytwarzany jest metan – groźna substancja dla zdrowia człowieka. Nieczystości powinny być wywożone co dwa, trzy tygodnie, w związku z tym należy również zorientować się gdzie znajdziemy firmę, która regularnie będzie wywoziła nasze ścieki.