pustaki wentylacyjne

Pustaki, zwane również ceramicznymi, są dobrze znanym i cenionym materiałem budowlanym, który pali się w glinie. Jest uważany za zdrowy i naturalny materiał budowlany.

Podczas produkcji do gliny dodawane są trociny lub mączka drzewna, która jest spalana podczas procesu wypieku materiału. To sprawia, że materiał ten jest lżejszy niż tradycyjna ceramika. Powstałe w ten sposób mikroporty wypełnione powietrzem również znacznie poprawiają izolację cieplną pustaków ceramicznych.

To sprawia, że są one jednym z najbardziej popularnych materiałów do budowy ścian zewnętrznych w dzisiejszym domu. Tym samym pustaki ceramiczne mogą być stosowane zarówno do budowy ścian zewnętrznych, jak i ścian nośnych oraz ścianek działowych wewnętrznych. Dzięki większej grubości bloki te charakteryzują się lepszą izolacyjnością cieplną, co jest bardzo ważne w przypadku ścian zewnętrznych. Do budowy przegród stosuje się cieńsze bloki. W tym przypadku izolacja akustyczna jest ważniejsza niż izolacja termiczna. Przy doborze pustaków ceramicznych do budowy ścian należy uwzględnić ich parametry. Najwyżej pod tym względem są oceniane pustaki firmy porizo. O dobrej izolacji cieplnej pustaków ceramicznych decydują nie tylko mikropory wypełnione powietrzem. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej otworów w pustakach, tym lepsza będzie ich izolacja termiczna. Warto więc z góry sprawdzić, jaki jest procent otworów w danym typie pustaka ceramicznego. Czasami jest to podane w podsumowaniu parametrów wyrobu. Przy podejmowaniu decyzji o budowie ścian zewnętrznych z pustaków, zwłaszcza jednowarstwowych, które nie zostaną pokryte warstwą wełny lub styropianu, należy również uwzględnić kształt pustek.

Z kolei pustaki wentylacyjne przeznaczone są do specjalnego zadania, jakim jest właściwa wentylacja pomieszczeń budynku. Produkowane są w różnych wariantach i z różnych materiałów. Mamy więc wykonane z ceramiki, betonu keramzytowego i krzemianu. Pustaki takie są najczęściej wykorzystywane do budowy grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu następuje naturalna wymiana powietrza zużytego i zanieczyszczonego z wnętrza budynku na czyste powietrze z zewnątrz. A wiadomo powszechnie, że wentylacja budynków jest bardzo ważną kwestią.