Mimo, że o instalacji kanalizacyjnej nie myślimy na co dzień – po prostu z niej korzystając, kiedy zaczyna sprawiać problemy przekonujemy się jak ważną pełni funkcję w naszym domu. A niestety, jeśli odpowiednio nie zatroszczymy się o właściwe użytkowanie kanalizacji, po jakimś czasie może nas czekać niemiłe zaskoczenie. Kiedy ze znajdującą się w naszym domu kanalizacją zacznie się dziać coś niedobrego z pewnością to zauważymy i odczujemy tego skutki. Jakie są zatem najczęstsze awarie tej instalacji?

Zatkana kanalizacja

Jedną z najczęściej występujących awarii w przypadku instalacji kanalizacyjnej jest po prostu jej zatkanie. Niestety, w stu procentach powstaje ona zwykle z naszej winy, gdy po prostu niewłaściwie z niej korzystamy. Chodzi tutaj przede wszystkim o naszą lekkomyślność, gdy do kanalizacji wyrzucamy dosłownie wszystko na co mamy ochotę. Wszelkiego typu odpadki czy tłuszcze są w stanie zatkać każdą rurę kanalizacyjną, tym bardziej jeżeli dodatkowo nie troszczymy się o prawidłowe czyszczenie odpływów czy syfonów.

Brzydki zapach w domu

Kiedy w naszym domu pojawi się brzydki zapach, natychmiast poznamy, że wydobywa się on właśnie z kanalizacji. Jest on bowiem bardzo specyficzny i z pewnością nie będziemy w stanie zbyt długo wytrzymać w takim pomieszczeniu. Co ciekawe, nieprzyjemny zapach często jest odczuwalny nie tylko w samym domu, ale także na zewnątrz. Skąd się zatem bierze? Powodem ulatniania się gazów kanalizacyjnych na zewnątrz jest przede wszystkim wysysanie wody z syfonów, co z kolei wynika ze złej wentylacji całej instalacji.

Jak sobie z tym radzić?

Oczywiście, gdy instalacja kanalizacyjna ulegnie zatkaniu często staramy się poradzić sobie z tym samodzielnie. Obecnie w sprzedaży jest mnóstwo środków, które mają nam pomóc w przetkaniu rur, ale w każdym wypadku sprawdzajmy ich skład. Środki chemiczne mogą się bowiem przyczynić do niszczenia rur, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tych biologicznych. Możemy także spróbować przetykania kanalizacji za pomocą sprężyny hydraulicznej, ale jeśli nigdy tego nie robiliśmy lepiej jest się zdać na fachowców.

Obecnie w każdym większym mieście działają specjalistyczne firmy, które zajmują się awariami urządzeń kanalizacyjnych. Korzystając z profesjonalnych usług Spectare udrażnianie kanalizacji zajmie parę chwil, a my będziemy mieć pewność, iż zostało to wykonane poprawnie. W przypadku tak ważnej instalacji w naszym domu nie warto bowiem ryzykować konieczności jej wymiany.