Urządzanie kuchni zawsze stanowi wyzwanie. To serce domu, które musi być funkcjonalne praktyczne, co nie zawsze idzie w parze z estetyką. Warto postawić na meble kuchenne, które spełnią wszystkie te wymogi i będą stanowić spójne uzupełnienie aranżacji.
Trwałość i funkcjonalność mebli kuchennych warunkuje przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane. Klasycznym tworzywem jest drewno (np. buk, dąb, olcha, brzoza), które jest ponadczasowe i wpisuje się we wnętrza w różnym stylu. Niestety tego typu meble to duży wydatek, dla którego alternatywą mogą być meble z tańszego zamiennika, które pokrywa się fornirem z droższego drewna. Fornir to cienkie płaty drewna umieszczane na frontach szafek.
W ofercie sklepów meblowych nie brakuje mebli kuchennych z płyty laminowanej zwaną również płytą MDF. To powrót płyty pilśniowej w wielkim stylu, która dzięki laminatowi zyskuje efektowny, elegancki charakter. Laminowane płyty MDF występują w wielu rodzajach – od matowych, przez błyszczące, aż po takie o strukturze przypominającej drewno. Małe kuchnie wyposażone w jasne meble o lustrzanym połysku nie tylko będą
wydawać się bardziej przestronne, ale też lepiej doświetlone, co jest istotne szczególnie w przypadku kuchni bez okien.
Meble z lakierowanej płyty są łatwe do utrzymania w czystości. Kompromisem pomiędzy nowoczesnością a tradycją są szafki z frontami z płyty pilśniowej pokrytej fornirem z naturalnego drewna. Takie rozwiązanie wygląda klasycznie i efektownie, lecz fornir jest nieporównywalnie delikatniejszy od laminatu.
Godnym rozważenia materiałem jest także szkło. To bardzo praktyczny materiał, który jest idealnym rozwiązaniem do kuchni. Klasyczna wersja to szkło przezroczyste, jednak wśród propozycji dostępnych na rynku nie brakuje także szkła matowego, kolorowego lub dymionego. Ze szklanych frontów łatwo usunąć zabrudzenia. Przezroczystości to także dobry sposób na optyczne powiększenie wnętrza.
Wybierając meble kuchenne warto dostosować je do częstotliwości gotowania, metrażu kuchni oraz budżetu. Wystarczy dopasować tworzywo do indywidualnych potrzeb, by meble przez długi czas były funkcjonalne i praktyczne.
ja wybierając meble do kuchni i salonu kierowałam się wskazówkami naszych doradców i projektanta z lindberg meble. oni zajęli się całością od projektu aranżacji po ostatnie detale wykończenia. dawno tak bardzo nie urzekły mnie żadne meble. ostatecznie zdecydowałam się na drewniane dodatki w kuchni. świetnie się to komponuje z całością, bo zależało mi na bardziej tradycyjnym stylu blatów i obudów szafek, wyszło pięknie:)