Choć kanony piękna z upływem lat ulegają stopniowym przeobrażeniom, to jednak podstawa, czyli funkcjonalność poszczególnych przedmiotów użytkowych, w tym konkretnym przypadku mebli, wciąż pozostaje w zasadzie niezmienna.

Doskonałym przykładem na zobrazowanie tego typu sytuacji jest współczesna sypialnia. To charakterystyczne pomieszczenie z biegiem lat ewoluuje pod kątem wyglądu, sposobów wykończenia czy stosowanych dekoracji. W zasadniczy sposób nie zmienia się jednak jego zawartość, czyli rodzaj stosowanego wyposażenia. Wciąż podstawą wyposażenia pozostaje tu łóżko, szafa lub komoda, a także praktyczna szafka nocna. W zależności od obranego stylu aranżacji, wnętrze sypialni może być także doposażone w dodatkowe meble tj. szafka RTV, duże lustro ścienne, półki lub regał na książki i wiele innych.

Współcześnie każdy dobrze zaopatrzony sklep z meblami ma w swojej ofercie osobną kategorię przedmiotów dedykowanych właśnie dla tego typu pomieszczenia. Są to przede wszystkim stylowe łóżka, zwykle oferowane wraz z wieloma modelami materacy, szafy przesuwane różnej wielkości, a także pojemne komody, które dostarczają dodatkowej przestrzeni użytkowej na najbardziej potrzebne drobiazgi m.in. na pościel czy bieliznę. Poza tym większość sklepów sprzedaje także mniejsze kategorie mebli dedykowanych dla sypialni. Są to przede wszystkim niewielkie nocne szafki, które można ustawić bezpośrednio przy łóżku, gdy jest na to miejsce, a także stoliki RTV, gdy w sypialni chcemy ustawić telewizor czy drewniane półeczki, na których możemy umieścić ulubione książki, ramki ze zdjęciami czy niewielkie pamiątki przywiezione z dalekiej podróży.

W zależności od tego, jaki sklep z meblami odwiedzimy, z pewnością trafimy także na charakterystyczny zbiór zestawów meblowych, które zostały stworzone z myślą o stylowym wyposażeniu sypialni w z góry zaplanowanej stylistyce. Może być to obecnie niezwykle popularny styl skandynawski, holenderski, styl nowoczesny lub klasyczny. Wybór zestawów najczęściej zależy od profilu konkretnego sklepu meblowego oraz wszechstronności prezentowanego w nim asortymentu. Zazwyczaj jest tak, że w danym sklepie meblowym, zwłaszcza w mniejszych sklepach internetowych, znajdziemy meble sypialniane w jednej określonej stylistyce.

Łóżka – wybór tego rodzaju mebli jest niezwykle szeroki, poczynając od kwestii wymiarów samych łóżek, poprzez rodzaj stosowanych do ich produkcji materiałów, kończąc na oferowanych przez nie funkcjach czy zastosowanych dekoracjach. Najbardziej popularnych typem łóżek sypialnianych są podwójne łóżka drewniane wyposażone w obszerne pojemniki wewnętrzne, w których można ukryć wiele podręcznych przedmiotów m.in. pościel czy koce. Takie łóżka zwykle wyposażone są w stylowe oparcie u wezgłowia, które pełni funkcję dekoracyjną i ochronną, zabezpieczającą ścianę przed zabrudzeniem.

Szafy – różnicowanie tego typu mebli zależy przede wszystkim od stylu aranżacji konkretnego wnętrza. Współczesne sklepy z meblami w przypadku pojemnych szaf do sypialni są bardzo elastyczne, a ich oferta niezwykle szeroka. Dlatego każdy, kto zamierza wyposażyć sypialnię w swoim domu, bez trudu dobierze do niej taką szafę, która będzie mu odpowiadała nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale także pod względem jej wymiarów czy dodatkowego wewnętrznego wyposażenia.

Komody i stoliki nocne – w obu przypadkach argumentem decydującym o zakupie tego typu mebli jest dostępność wewnętrznej przestrzeni w sypialni. O ile szafki nocne zajmują niewiele miejsca, to już klasyczne komody potrzebują tego miejsca znacznie więcej. Na szczęście sklepy z meblami starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwykle przygotowują podobną ofertę dotyczącą obu kategorii tych mebli.