pompy z rozdrabniaczem

Planując własny lokal gastronomiczny, musimy rozważyć kwestię rozmieszczenia pomieszczeń sanitarnych w danym budynku. Nierzadko instalacja kuchni lub łazienki w określonym miejscu okazuje się niemożliwa, z uwagi na położenie pionów kanalizacyjnych. Można wówczas zastosować pompownie umożliwiające sprawne przetłaczanie wody i ścieków szarych z toalety lub umywalki do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są przepompownie ścieków?

Przepompownie stanowią podstawowy element sieci transportu ścieków. Ich zadaniem jest przetłaczanie nieczystości do głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej lub ciśnieniowej. Istnieją różne typy pompowni, dostosowane do konkretnych warunków. Które z nich najlepiej nadają się do lokali gastronomicznych?

Systemy dwupoziomowe

Podstawowym elementem pompowni, decydującym o efektywności całego systemu, są pompy. Pompownia może składać się z jednej lub z dwóch pomp. W celu odprowadzania ścieków z restauracji najczęściej wykorzystuje się systemy dwupoziomowe. W takim przypadku przepompownia pracuje w sposób naprzemienny, a dołączenie drugiej pompy następuje przy zwiększonym odpływie ścieków. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że system będzie działał w sposób ciągły i niezawodny.

Pompy z rozdrabniaczem

W restauracjach często wykorzystuje się pompy z rozdrabniaczem. Urządzenia te rozbijają większe odpady, co przyczynia się do zwiększenia efektywności systemu i pozwala na dokładne usunięcie wszelkich nieczystości. Wybierając pompownie do restauracji, możemy postawić na pompy wirowo-odrzutowe. Na uwagę zasługują urządzenia z serii WIR-R . Wyposażone są one w rozdrabniacz w postaci wirnika, który umożliwia mieszanie i napowietrzanie ścieków, eliminowanie nieprzyjemnych zapachów i skuteczne rozbijanie osadów stałych. Urządzenia z tej serii WIR-R wyposażone są w silnik elektryczny o mocy 1,5 kW. Wykazuje on wykazuje dużą sprawność. Pompy wirowo-odrzutowe umożliwiają podnoszenie cieczy i osadów na wysokość 30 m. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów – takich, jak stal i żeliwo.

Niezbędnym elementem kanalizacji ciśnieniowej w restauracjach są zbiorniki na ścieki. W przypadku systemów składających się z dwóch pomp mogą one mieć średnicę przekraczającą 1 m. Zbiorniki posiadają włazy, podesty oraz poręcze, które zwiększają wygodę użytkowania.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompowni?

Wybór odpowiedniej pompowni nie jest sprawą prostą. Trzeba bowiem mieć na uwadze różne czynniki. Należy uwzględnić, między innymi, maksymalny godzinowy dopływ ścieków (m3/h), rzędną terenu w miejscu zlokalizowania pompowni, rzędną wysokości wlotu rurociągów grawitacyjnych lub kolektorów tłocznych odpowiedzialnych za doprowadzanie ścieków do pompowni, długość kolektora tłocznego, oraz poziom wody gruntowej w danym miejscu – dodaje specjalista z firmy Inwap.

Urządzenia do odprowadzania ścieków powinny być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na korozję oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Daje to gwarancję, że pompownia będzie działała sprawnie, i że nie będziemy musieli ponosić dodatkowych, nieplanowanych kosztów związanych z naprawami. Profesjonalne urządzenie gwarantują nie tylko efektywne przetłaczanie ścieków, ale także komfort użytkowania. Pracują one w ciszy i są bezpieczne. Ich atutem jest także łatwy montaż.