Joblife.pl

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez popularnych urządzeń RTV i AGD, takich jak lodówka, czajnik elektryczny czy telewizor lub komputer. Sprzęt tego typu stał się na tyle popularny, że zapomnieliśmy o kosztach jego eksploatacji. Mowa tu w szczególności o energii elektrycznej, która drożeje z roku na rok, wymuszając na nas coraz to większe oszczędności. Ile więc w zasadzie płacimy każdego miesiąca za korzystanie z popularnych urządzeń elektrycznych w naszym domu? Spróbujmy to obliczyć!

Jak obliczyć koszt zużycia energii elektrycznej?

Zanim zabierzemy się za konkretne przykłady, wyjaśnijmy najpierw w jaki sposób przebiega kalkulacja kosztów zużycia prądu elektrycznego w danym okresie. Aby to zrobić, potrzebujemy znać 3 składowe wartości: moc urządzenia, czas jego użytkowania oraz stawkę za 1kWh energii elektrycznej. Sama kalkulacja jest bardzo prosta i sprowadza się w gruncie rzeczy to pomnożenia wszystkich wyżej wymienionych wartości.

Trzeba tylko pamiętać, aby zachować spójność w poszczególnych jednostkach mocy urządzenia. Pamiętajmy, że 1000 W to 1 kW. Z kolei jedna godzina pracy urządzenia o mocy 1 kW, to pobór prądu elektrycznego równy 1 kWh (jednej kilowatogodziny). Ceny za 1 kWh są dosyć mocno zróżnicowane i zależą nie tylko od rejonu kraju, ale również używanej taryfy. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że średnia stawka za 1kWh wynosi obecnie 60 groszy. Przejdźmy zatem do obliczeń i sprawdźmy, na jakie wydatki musimy naszykować się za korzystanie z typowych urządzeń AGD i RTV.

Ile kosztuje używanie sprzętu AGD?

Wbrew pozorom nawet niewielki sprzęt gospodarstwa domowego, potrafi zużywać ogromne ilości energii elektrycznej. Jednak finalny koszt jego użytkowania zależny jest nie tylko od mocy maksymalnej, ale również czasu użytkowania. Tyle samo kosztować będzie nas zarówno korzystanie z mocnego sprzętu przez krótki czas, jak i długotrwałe użytkowanie urządzeń o niewielkiej mocy. Jak wygląda to w praktyce? Obliczmy to na przykładach najpopularniejszych domowych sprzętów.

Czajnik elektryczny

To banalne w swojej prostocie i względnie niedrogie urządzenie, potrafi skonsumować ogromną ilość energii elektrycznej. Przeciętny czajnik bezprzewodowy dysponuje mocą ok. 2 kW, a więc godzina jego pracy kosztować będzie 1,20 zł. To całkiem sporo, aczkolwiek pamiętajmy, że korzystamy z niego zaledwie przez kilka lub parędziesiąt minut dziennie. Finalnie więc miesięczny rachunek za korzystanie z tego sprzętu nie powinien nas przerażać.

Lodówka

Uważa się, że lodówki pobierają najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym. Wynika to z tego, że choć dysponują niewielką mocą ok. 280 W, to jednak działają przez kilka godzin dziennie. To przekłada się na spore koszty użytkowania. Wydaje się, że niecałe 20 groszy za godzinę pracy lodówki to niedużo, jednak w skali dnia daje to sporo ponad złotówkę. Po miesiącu zapłacimy za to nawet ponad 30 złotych!

Płyta indukcyjna

To największy prądożerca w nowoczesnej kuchni. Przewyższa ona swoją mocą nawet ciężki sprzęt budowlany. Dlaczego? Ponieważ kuchnie indukcyjne dysponują mocą na poziomie nawet 7 kW! Najczęściej do działania wymagają podłączenia pod trójfazowe źródło zasilania. Czy to oznacza spore wydatki? Sytuacja zbliżona jest do czajnika elektrycznego, gdzie wysoki pobór prądu, ograniczany jest krótkim czasem użytkowania. Gotując przez kilkadziesiąt minut dziennie, po miesiącu zapłacimy za korzystanie z tego sprzętu ok. 120 zł. Pamiętajmy również, że bardzo rzadko korzystamy z pełnej mocy urządzenia i rzadko kiedy przekraczamy połowę jej możliwości. Tak więc koszt ten możemy dosyć mocno obniżyć.

Mikrofalówka

Z mikrofalówki korzystamy również przez kilkadziesiąt minut dziennie, aczkolwiek to wartość bardzo indywidualna dla każdego gospodarstwa domowego. Kuchenka mikrofalowa najczęściej dysponuje mocą maksymalną na poziomie 1 kW. Tak więc godzina korzystania z mikrofalówki na pełnej mocy, oznaczać będzie wydatek ok. 60 groszy.

Koszt używania sprzętu RTV

Podstawowy sprzęt RTV taki jak komputer czy telewizor znajduje się niemal w każdym domu. Czy są to urządzenia o sporym poborze energii elektrycznej? Sprawdźmy to!

Telewizor

Stare telewizory kineskopowe odeszły do lamusa, aczkolwiek nadal można znaleźć setki takich egzemplarzy na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych. Obecnie prym wiodą energooszczędne telewizory LCD, których maksymalna moc często nie przekracza 100 W. To oznacza, że godzina oglądania telewizji kosztuje nas ok. 6 groszy. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie trybu ECO, w który wyposażony jest niemal każdy telewizor tego typu, zaoszczędzimy dodatkowo sporo więcej!

Komputer

W przeciwieństwie do telewizorów, zużycie energii elektrycznej przez komputery rośnie z każdą generacją. Mowa tu oczywiście o sprzęcie typowo gamingowym. W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych dostosowanych do pracy biurowej, ich moc najczęściej ogranicza się do 200-300 Watów. Sprzęt specjalistycznych np. do gier czy obróbki materiałów audio-wideo, potrzebuje nawet dwu- lub trzykrotnie więcej energii elektrycznej. Godzina grania na wypasionym komputerze może więc nas kosztować nawet 50 groszy!

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Joblife.pl