ochronniki przeciwprzepięciowe

Nagła zmiana napięcia w instalacji elektrycznej, szczególnie o dużej wartości, może nieść ze sobą bardzo negatywne skutki. Przykładem takiej sytuacji jest np. uderzenie pioruna. Zagrożeniem jest nie tylko uderzenie w budynek, ale także w linię napowietrzną wysokiego napięcia. Taki impuls o ogromnym ładunku może zostać rozprowadzony do pobliskich budynków, powodując uszkodzenie urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej. Jak temu zapobiec?

Ochronnik przepięcia co to jest?

Bardzo dobrym sposobem jest wykonanie instalacji przeciwprzepięciowej. W nowym budownictwie jest to już właściwie standard. Takie zabezpieczenie wykonywane są kaskadowo, oznacza to, że poszczególne elementy chronią w pierwszej kolejności – całą instalację w budynku, redukując początkowe napięcie, a kolejne mają za zadanie dalsze ograniczenia wartości przepięcia.

Ochronniki przeciwprzepięciowe rodzaje

Dostępne są ochronniki przeciwprzepięciowe w trzech wariantach: typu 1, 2 i 3, dawniej oznaczane jako klasy, odpowiedni B, C oraz D. Każdy z nich ma za zadanie ograniczyć wartość napięcia, różnią się zakresem ograniczania. Pierwszy z nich chroni przed przepięciami o dużych wartościach, takich, jakie powstają np. w sytuacji uderzenia pioruna w linie energetyczną. Kolejne natomiast redukują wartości przepięć do 1-1,5 kV (ogranicznik typu 2) oraz do 0,8 kV (ochronnik typu 3).

Urządzenia klasy C (typ 2) pozwala na zabezpieczenie większości podłączonych do sieci elektrycznej sprzętów, natomiast ochronniki typu 3 to sposób na bezpośrednią ochronę. W zależności od rodzaju urządzenia są one montowane w różnych miejscach. Co ciekawe ograniczniki typu 3 znajdują się bezpośrednio w instalacji elektrycznej, tuż za gniazdkiem, czyli w najbliższej puszce elektrycznej, ale specjalne wersje mogą znajdować się również bezpośrednio w urządzeniach, szczególnie narażonych na przepięcia.

Pomoc fachowca

Decydując się na montaż ochrony przeciwprzepięciowej w swoim domu najlepiej skorzystać z pomocy eksperta, który wykona zabezpieczenie w sposób fachowy i prawidłowy, dobierając odpowiednie urządzenia.