Pandemia przyspieszyła to, co było nieuchronne – przenoszenie handlu do Internetu. Dziś sprzedaż online bije wszelkie rekordy, a wielu sprzedawców nie nadąża z realizacją zamówień. Jeśli również planujesz założenie własnego e-sklepu, zapoznaj się z naszymi poradami.
Już od kilku lat nowe sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu. To wynik coraz większego zainteresowania Polaków zakupami online. Do tego w czasie pandemii e-commerce stał się ważnym kanałem nabywania nawet produktów pierwszej potrzeby. Internet to przyszłość handlu. Warto dołączyć do sprzedawców online już teraz. Jak to zrobić?
Zacznij od pomysłu
Zanim uruchomi się własny sklep internetowy, trzeba się zastanowić, co będziemy sprzedawali. Wszystko zaczyna się więc od pomysłu, podobnie jak przy otwieraniu sklepu stacjonarnego. Najlepiej przeanalizować różne raporty na temat tego, co Polacy najczęściej kupują online i w tym segmencie poszukać swojej niszy. To ważne. Nisza daje większe szanse odniesienia sukcesu niż sprzedawanie produktów z bardzo wielu kategorii. Gdy już wiemy, jaki asortyment będzie miał nasz e-sklep, czas przejść do następnego etapu.
Formalności
Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej. To przy okazji pokazuje, że traktujemy poważnie naszą działalność biznesową i będziemy chcieli ją rozwijać. Forma działalności gospodarczej może być różna. Najłatwiej założyć jednoosobową działalność. Dziś wiele spraw można już załatwić przez internet i nie trzeba osobno zgłaszać się do ZUS-u. Konieczne jest także załatwienie spraw z Urzędem Skarbowym (rozliczenie z podarku, VAT itd.).
Zaplecze techniczne
W funkcjonowaniu sklepu istotne jest także zaplecze techniczne. Konieczne jest wybranie i wykupienie domeny internetowej, miejsca na serwerze, certyfikatu SSL. Coraz częściej można to wszystko znaleźć u jednego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Konieczne jest także wybranie rozwiązania, na którym będzie działał nasz e-sklep. Można wybrać gotową platformę, ale to oznacza godzenie się z ograniczeniami. Większa niezależność daje własny system (np. oparty na WordPress).
Marketing
Gdy sklep zacznie już działać, nie można spocząć na laurach. Konieczne jest prowadzenie rozsądnych i kompleksowych działań marketingowych i działań SEO. Wszystko po to, żeby być jak najwyżej w wyszukiwarce Google i przyciągnąć jak najwięcej klientów. Ciągle również trzeba monitorować działania konkurencji.
Własny sklep internetowy to może być bardzo dobry pomysł na biznes. Coraz większe zainteresowanie konsumentów e-sklepami sprawia, że to przedsięwzięcie perspektywiczne. Potrzebny jest jednak dobry plan rozwoju sklepu, bo konkurencja w internecie jest coraz większa.