Pompa odśrodkowa

W różnych procesach chemicznych, w których biorą udział płyny, konieczne jest wdrożenie i odpowiednie wykorzystanie różnego rodzaju pomp przemysłowych. Celem i główną pracą pompy przemysłowej jest przekształcenie energii mechanicznej w energię kinetyczną poprzez wytwarzanie ciśnienia i prędkości w obrabianych płynach.

Określony system pompowania prezentuje różne wyniki w zależności od wielu czynników, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać pompę przemysłową zgodnie z zastosowaniami. Tylko wtedy pompy przemysłowe będą spełniać swoje funkcje we właściwy sposób. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę, są ciśnienie maksymalne, prędkość pompowania, a także wytwarzane podczas pracy ciśnienie procesowe. Istnieje wiele rodzajów pomp przemysłowych, w tym należy wymienić przede wszystkim pompy odśrodkowe, wysokiego ciśnienia, zanurzeniowe, a także pompy śrubowe.

Pompa odśrodkowa, w szczególności bez uszczelnienia mechanicznego jest wykorzystywana do obsługi chemikaliów, dostępna w różnych metalurgiach i pojemnościach. Z kolei wielostopniowa pompa do wysokiego ciśnienia jest przydatna w systemach hydropneumatycznych, systemach wysokiego ciśnienia, systemach przeciwpożarowych. Pompy pneumatyczne z kolei z podwójną membraną do przenoszenia produktów o niskiej, średniej i wysokiej lepkości, dostępne w różnych materiałach i pojemnościach. Dla odmiany pompa odśrodkowa typu sanitarnego jest wykorzystywana do obsługi produktów spożywczych, dla przemysłu winiarskiego, spożywczego, farmaceutycznego lub napojów bezalkoholowych. Inny rodzaj pomp, czyli te wysokiego ciśnienia są przydatne do systemów hydropneumatycznych. Z kolei pompy zanurzeniowe wykorzystuje się do transportu produktów chemicznych i korozyjnych, dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego.

Dostępne są one w różnych pojemnościach. Ostatni typ, czyli pompa śrubowa jest rodzajem pompy hydraulicznej uważanej za wyporową, która różni się od zwykłej, lepiej znanej jako odśrodkowe. Ta pompa wykorzystuje śrubę, która porusza się wewnątrz tulei i powoduje przepływ cieczy między śrubą a tuleją. Jest ona szczególnie wskazana do pompowania lepkich płynów o wysokiej zawartości części stałych, które nie muszą być usuwane lub które tworzą piankę, jeśli są mieszane.