Bronę definiujemy jako narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania ziemi. Brony wykorzystujemy głównie po orce i po zasiewie, by gleba przykryła równą warstwą materiał siewny. Brony mogą też być wykorzystywane do usuwania kłączy i chwastów, których chcemy się pozbyć. Podstawowych rodzajów bron jest kilka – w naszym artykule bliżej przyjrzymy się bronom talerzowym.
Podstawowa wiedza o nowoczesnych bronach
Kiedyś brony używane na polach były bardzo prostymi, drewnianymi narzędziami, do których zaprzęgano konie. Dziś to narzędzia zaawansowane technicznie, przez co też znacznie bardziej wydajne, których siłą napędową jest oczywiście rolniczy ciągnik. Na rynku dostępne są brony talerzowe o różnej ilości walców, czyli podłużnych elementów, na których umieszczone są talerze, a więc tarcze, które rozdrabniają i spulchniają rolę. Na bronie może znajdować się kilka, kilkanaście, czy a często nawet kilkadziesiąt talerzy. Talerze mogą mieć proste krawędzie lub krawędzie karbowane.
Jak wybrać odpowiednią bronę?
Kiedy decydujemy się na zakup nowej brony, w pierwszej kolejności powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach będziemy pracować: brony mogą być dedykowane do gleb zwięzłych i zaoranych, inne z kolei to narzędzia uniwersalne, które radzą sobie również na glebach zakamienionych. Musimy wybrać bronę o właściwej szerokości roboczej. Wybieramy także interesującą nas liczbę walców na ramie brony. Jak mówi nam przedstawiciel S. M. R. „ROLMASZ” w Żarach, najpopularniejsze są brony 2-walcowe w układzie V. Istotny jest również oczywiście wybór odpowiednich talerzy – jak już wspomnieliśmy, mogą to być tarcze z prostymi krawędziami lub karbowane. Talerze mogą mieć różną średnicę, od której zależy głębokość robocza (kilka, kilkanaście centymetrów, co jest też współzależne od warunków roboczych, rodzaju gleby). Najlepiej wybrać bronę z możliwością regulowania natarcia talerzy od kilku, do kilkudziesięciu stopni, ponieważ dzięki temu uzyskujemy odpowiednią jakość pracy w różnych warunkach. Przy wyborze brony nie można również zapominać, że nasze narzędzie musi być kompatybilne z ciągnikiem, a więc zwracamy uwagę na masę brony. Zerknijmy też na zapotrzebowanie mocy, bo od niej zależą koszty eksploatacji. Sprawdźmy, jakie brona ma podwozie (powinno być płaskie), czy ma odpowiednie zabezpieczenia, wzmocnienia i jak wyglądają jej łożyska. Jeżeli mamy wątpliwości co do narzędzia, które wstępnie wybraliśmy, zawsze możemy dopytać o detale sprzedawcę, również w sklepie internetowym otrzymamy właściwe wsparcie.