Papier

Papier jest bardzo wyrazistym środkiem przekazu. Dzięki niemu można łatwo personalizować informacje oraz przekazywać je w materialny sposób. Warto wiedzieć, iż każdy rodzaj papieru ma określone właściwości i zastosowanie. Jeśli dopasowanie rodzaju papieru do nośnika będzie nieodpowiednie, efekt finalny nie spełni wszystkich oczekiwań. Dlatego też warto wiedzieć, jaki papier będzie najlepszym rozwiązaniem do różnych prac, które wykonuje się w biurach.

Parametry papieru – biel, gramatura i nieprzezroczystość

Każdy rodzaj papieru ma określone parametry, które pozwalają stosować go do różnych prac biurowych. Pierwszą z cech papieru jest barwa. Biel papieru ma różne warianty, które są uzależnione od procesu produkcji. Biały papier będzie najlepszym rozwiązaniem do odwzorowania kolorów cyfrowych. Jeśli jednak na zbyt białym papierze zostanie zawarty długi tekst, będzie on oślepiać odbiorcę. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego koloru papieru w zależności od tego, w jakim celu ma być zastosowany.

Kolejnym parametrem jest gramatura papieru, która określa gęstość i grubość arkusza. Papier z najwyższą gramaturą będzie sztywny i gruby. Najczęściej w biurach do druku stosuje się gramaturę od 40g/m2 do nawet 450g/m2. Papiery ozdobne mogą osiągać gramaturę 700g/m2. Ważnym parametrem jest także nieprzezroczystość wyrażona w procentach, która określa stopień, w jakim tekst będzie przebijał drugą stronę.

Zastosowanie papieru w pracy biurowej – co warto wiedzieć?

W biurach najczęściej stosowany jest papier biały, który świetnie sprawdza się do drukowania dokumentów, listów, materiałów szkoleniowych lub notatek. Warto wspomnieć, iż kolor papieru nie jest czysto biały lecz z odcieniami szarości, by długi tekst zawarty w dokumencie nie męczył oczu odbiorcy.

Często w biurach wykorzystywane jest także papier kolorowy, który posiada różnorodne barwy i fakturę. Będzie to najlepszy rodzaj papieru do tworzenia projektów graficznych, wizytówek, zaproszeń lub wszelkiego rodzaju okazjonalnych kartek. Taki kolorowy papier będzie dodawał indywidualnego charakteru każdemu projektowi graficznemu.

W biurach niekiedy nadarzają się okazje do wykorzystania papieru satynowego i powlekanego. Na takich szykownych i estetycznych arkuszach warto bowiem wykonać ofertę handlową, list gratulacyjny, referencje lub podziękowania. Papier satynowy jest gładki z każdej strony, natomiast papier powlekany posiada jedną stronę pokrytą lustrzaną powłoką. Zarówno jeden, jak i drugi papier będą świetnie pasować do eleganckich materiałów promocyjnych, zaproszeń lub kartek okolicznościowych.

Papier posiada wszechstronne zastosowanie w biurach. Oprócz używanego do codziennych czynności papieru białego, równie często wykorzystuje się papiery o bardziej estetycznej formie, jak: papier satynowy, kolorowy i błyszczący.