Emoji od pewnego czasu pojawiają się niemal wszędzie. Przeglądając strony internetowe ciężko ich nie zauważyć. Według badań aż 92 % użytkowników Internetu deklaruje, że wykorzystuje je na portalach społecznościowych przy publikacji postów i komentarzy oraz w mailach i smsach.

Emoji od pewnego czasu pojawiają się niemal wszędzie. Przeglądając strony internetowe ciężko ich nie zauważyć. Według badań aż 92 % użytkowników Internetu deklaruje, że wykorzystuje je na portalach społecznościowych przy publikacji postów i komentarzy oraz w mailach i smsach. Co ważne należy zwrócić uwagę, że emoji to nie to samo co emotikony. Emotikony to znaki tekstowe, tworzone ze znaków znajdujących się na klawiaturze. Są to tzw. „buźki” i ich głównym zadaniem jest przekazywanie emocji. Emoji to gotowa grafika z możliwością szerszego przekazu.

Emoji wywodzą się z Japonii i szybko rozprzestrzeniły się na cały świat, tworząc nowe, uniwersalne pismo obrazkowe. Dlaczego warto używać emoji? Głównym powodem jest ich uniwersalność. Niezależnie kto w jakim kraju użyje symbolu serca w poście, każdy zrozumie o co chodzi. Są oczywiście niektóre emoji, które będą zrozumiałe tylko dla wybranej grupy odbiorców i przykładem może być na przykład oddający pokłon biznesmen charakterystyczny dla kultury japońskiej, ale zdecydowana większość ikonek jest jednmak uniwersalna. Dzięki pismu obrazkowemu łatwo wyrazić to co czasami ciężko opisać słowami, można przekazać wiele emocji począwszy od śmiechu, a skończywszy na płaczu. Każdy nas zrozumie, a nie stracimy wiele czasu na opisywanie naszego nastroju, bądź tego co aktualnie robimy.

Wykorzystywanie emoji jest czymś stosunkowo nowym, nieoczywistym i zabawnym, dlatego wzbudza zainteresowanie. Tak niepozorne ikonki wpływają w znaczny sposób na odbiór przekazu. Podaje się, że posty na Facebooku z emoji mają o ponad 50% więcej polubień, 30% więcej komentarzy i udostępnień niż posty bez obrazków. Z takiej popularności emoji nie mogli zrezygnować marketingowcy i coraz częściej marki wykorzystują tą formę przekazu. Wiele komunikatów jest budowanych w oparciu o obrazki, dzięki czemu zyskują popularność. Niektóre marki pokusiły się nawet o stworzenie własnych emoji, m.in. mentos wprowadził tzw. „ementicony”, a Chevrolet przy wprowadzaniu nowego modelu samochodu wydał komunikat napisany za pomocą jedynie emoji.

Sympatyczne buzie możemy również znaleźć na wielu stronach firmowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „strony internetowe Rzeszów„, aby znaleźć wiele przykładów.

Tekst powstał we współpracy z Reklama-24.com.