Przełączniki sieciowe (nazywane także switchami) są urządzeniami, które pozwalają na łączenie fragmentów sieci komputerowej. Przede wszystkim jednak ich działanie wykorzystuje segmenty działające w oparciu o drugą warstwę łącza danych. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie ramki pomiędzy określonymi częściami sieci z równoczesnym wyborem odpowiedniego portu przełącznika, do którego ma dotrzeć ramka. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu pojęcie przełączników sieciowych. Wskazać ich najważniejsze zastosowanie oraz zalety.

Zastosowanie przełączników sieciowych

Switch jest urządzeniem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania sieci. Jego budowa pozwala na połączenie ze sobą wielu przełączników sieciowych, dzięki czemu stwarza to bogatą gamę możliwości ich łączenia i zastosowania.

W budowie każdego przełącznika sieciowego można wyróżnić obecność portów LAN, które pozwalają na jego łączenie z siecią Ethernet. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się wydajność sieci, ponieważ następuje rozszerzenie pasma transmisji danych.

Szczególnie switche polecane są dla sieci, z której korzysta wielu użytkowników. Zastosowanie przełącznika sieciowego pozwala na podzielenie jej na części w zależności od ilości jej użytkowników. Podział sieci zapobiega pojawianiu się przerw w przesyłaniu danych oraz obserwuje się ich szybszy transfer.

Kolejną ważną zaletą przełączników sieciowych jest fakt, że pozwalają one na obsługę nie tylko sieci LAN, ale także WLAN, będącą jej wirtualnym odpowiednikiem.

Jak wybrać odpowiedni przełącznik sieciowy?

Wybór odpowiedniego modelu switcha powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji klienta. Podczas jego wyboru ważna jest ilość portów LAN obecna w urządzeniu, jego cena oraz sposób działania.

Przełączniki sieciowe o wielu portach najczęściej sprawdzają się w przypadku tworzenia rozbudowanej sieci, z której korzysta wielu użytkowników równocześnie. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania switchów to jego rodzaj mocowania. Najczęściej montowane są one za pomocą uchwytu, który można przykręcić do szafy rackowej lub ściany.

Każdy przełącznik sieciowy powinien zostać wyposażony w specjalny system zabezpieczeń, które będą chroniły sieć przed atakami hakerskimi. Firmy oraz korporacje muszą chronić wszystkie dane wrażliwe, przed ich niekontrolowanym wypłynięciem. W tym celu wykorzystuje się między innymi blokadę dostępu do portów lub działanie w oparciu o znane numery MAC i IP.

Przełączniki sieciowe marki HPE

Marka HPE (Hewlett Packard Enterprise) jest profesjonalnym producentem oprogramowania oraz innowacyjnego sprzętu informatycznego. Dodatkowo specjalizuje się także w świadczeniu usług z zakresu specjalistycznych rozwiązań infrastruktury informatycznej, które dedykowana jest dla dużych serwerowni oraz korporacji. Jej profesjonalne rozwiązania można znaleźć także w ofercie naszej firmy thomas it.

Urządzenia marki HPE charakteryzują się wysoką jakością i szeroką funkcjonalnością. Ich niezawodność sprawia, że świetnie sprawdzają się jako innowacyjne rozwiązania sieciowe.

Rodzaje przełączników HPE

W ofercie marki HPE istnieje bogaty wybór przełączników, które charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. W tej części artykułu przedstawimy Państwu kilka ich rodzajów.

Pierwszym z nich jest przełącznik sieciowy Aruba J9775A. Zaliczany jest do swichów brzegowych. W jego budowie można wyróżnić aż 48 portów typu 0/100/1000 oraz 4 gniazda SFP GbE. Jego przepustowość mieści się w zakresie 104 Gbit/s. Pozwala na obsługę protokołu typu drzewa rozpierającego. Jego niewątpliwe ważną cechą jest także jego unikatowy design oraz bardzo duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Przełącznik sieciowy Aruba J9775A znajdą Państwo także w ofercie firmy thomas it.

Switch HPE JG937A również wyposażony jest w 48 portów umożliwiających połączenie Ethernet RJ-45 Gigabit Ethernet (10/100/1000). Dodatkowo pozwala na obsługę sieci WLAN. Jest urządzeniem kompatybilnym z rozwiązaniami HP Intelligent Management Center (IMC).

Marka HPE posiada bardzo bogatą gamę produktów, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Urządzenia sieciowe marki HPE są innowacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich firm oraz korporacji, które w swojej działalności kładą duży nacisk na jakość świadczonych usług. Produkty HPE to gwarancja jakości i niezawodności.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z specjalistami firmy thomas it. Ich doświadczenie oraz profesjonalna widza pozwolą Państwo wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie sieciowe dla Państwa firmy. Zapraszamy serdecznie!

Kontakt telefoniczny: 32 444 94 30 lub poprzez e-mail: info@thomas-it.pl