Technologia RFID (Radio Frequency Identification) to radiowa, bezprzewodowa identyfikacja tagów RFID, zwanych znacznikami. RFID wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych i zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu – tag RFID przez czytnik RFID, służący do jej identyfikacji. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad dotyczących czytnika RFID i jego zastosowania.
Czytnik RFID to urządzenie elektroniczne, które służy do odczytu znaczników RFID. W tym celu wykorzystywane są fale radiowe, które przesyłają dane i zasilają elektronicznych układ stanowiący etykietę obiektu przez czytnik. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zidentyfikować towar.
Czytniki RFID dostępne są w różnych postaciach, w zależności od środowiska i potrzeb klienta. Spotkać się można z rozwiązaniami w postaci OEM, czyli elektrycznym układem bez obudowy, ale także zamkniętych rozwiązaniach gotowych do użycia, które występują w wielu formach, np. na podłożu metalowym.
Jak działa czytnik RFID?
Czytniki wykorzystują technologię RFID – czyli radiowe sygnały do bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy urządzeniem a tagiem. Czytnik jest takim urządzeniem, które jednocześnie może przetwarzać setki etykiet, dostępnych w jego zasięgu. Tag zbudowany jest z anteny i procesora, a zbierane dane zostają zapisywane w podręcznej pamięci procesora i transmitowane przez antenę. Prędkość oraz zasięg transmisji zależy od częstotliwości, wielkości anteny, mocy promieniowana oraz stopnia zakłóceń sygnału. Tagi RFID można spotkać w kilku konfiguracjach: RO – tylko odczyt, RW – odczyt i zapis oraz WORM – jednorazowy zapis, wielokrotny odczyt.
Do czego służy czytnik RFID?
Czytniki RFID to urządzenia, które służą do identyfikacji przedmiotów oraz osób. Na co dzień można się z nimi spotkać w różnego rodzaju sklepach, firmach czy przedsiębiorstwach. Warto wiedzieć, że urządzenia te działają bezstykowo (odczyt tagów RFID odbywa się na odległość.
Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik RFID?
Zakup nowego czytnika RFID to nie lada wyzwanie. Wybierając odpowiednie urządzenie należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wymagania systemowe oraz funkcjonalność. Są to główne cechy, które powinny wskazywać na wybór odpowiedniego urządzenia.
Rozważając zakup czytnika RFID warto podjąć decyzję pomiędzy urządzeniem przenośnym a stacjonarnym. W przypadku urządzenia przenośnego mówimy o kolektorze danych, który został wyposażony w czytnik RFID. Z takim urządzeniem można dowolnie się przemieszczać, dzięki bezprzewodowej komunikacji, a dane mogą być przesyłane z dowolnego miejsca. Ogromną zaletą jest tutaj mobilność, niezbędna szczególnie pracownikom terenowym. Mobilny czytnik można podłączyć z modułem czytnika kodów kreskowych, jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada wbudowany moduł Bluetooth, GPRS czy Wi-Fi.
Urządzenia stacjonarne można podzielić na takie, które posiadają jedną, zintegrowaną antenę lub takie, do których istnieje możliwość podłączenia kilku niezależnych anten. Czytniki stacjonarne warto wykorzystywać przy tworzeniu systemów autonomicznych. Wśród zalet można wymienić programowalność, większy zasięg odczytu, autonomiczność, możliwość budowy większych systemów, jak np. bramek RFID czy możliwość integracji z istniejącymi systemami. Jest to także idealne urządzenie dla rozwiązań przemysłowych.