EKOBUD

Seniorzy to jedna z czterech grup klientów chętnie kupujących nowe mieszkania. Nic w tym dziwnego: zwykle osiągnęli już właściwy status materialny, posiadają stałe dochody i mają oszczędności, pochodzące przeważnie ze sprzedaży zbyt dużego dla nich i pustego już domu albo wskutek zbycia niewygodnego do obecnego stylu życia i możliwości fizycznych mieszkania. Jakie mieszkanie jest idealne do kupna dla seniora? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Mieszkanie bez barier architektonicznych

„Osoby w podeszłym wieku mają inne możliwości fizyczne i odmienne od ludzi młodych i w średnim wieku potrzeby, będą więc szukać innego typu lokalu mieszkalnego. I to nie tylko pod względem położenia na danej kondygnacji (wiadomo, że zdrowie nie pozwoli im na wchodzenie po schodach), ale również rozkładu pomieszczeń oraz metrażu mieszkania. Dlatego mieszkanie idealne dla seniora to przede wszystkim takie, które w dostępie pozbawione jest barier architektonicznych” – informuje nas ekspert z firmy deweloperskiej EKOBUD. „Osoby starsze chętniej wybiorą mieszkania położone na parterze, blisko wejścia do budynku, bez prowadzących do klatek schodowych schodów czy wysokich krawężników” – dodaje ekspert. Sytuacja będzie nieco łatwiejsza, gdy w budynku zainstalowana jest winda, trzeba jednak pamiętać, że urządzenia bywają zawodne i senior nie poradzi sobie w takich warunkach np. z wniesieniem zakupów.

Co do wielkości i rozkładu samego lokalu mieszkalnego, to mieszkanie idealne dla seniora nie powinno być nazbyt duże (preferowane są lokale 2-3 pokojowe o wielkości do około 50 m²), chętnie rozkładowe i dobrze doświetlone dziennym światłem. Dobrze, jeśli lokal posiada udogodnienia pomagające w poruszaniu się – uchwyty, poręcze, dostęp do gniazd instalacji na wysokości dłoni, nie ma zainstalowanych w wejściu do pokojów progów i innych utrudnień. Lokal taki powinien być łatwy do utrzymania w czystości, istotna też jest jego dogodna lokalizacja. Najłatwiej dostosować do takich potrzeb nowe mieszkania, co zagwarantuje lokatorom ich późniejsze bezproblemowe użytkowanie oraz niskie koszty utrzymania.

Dogodna lokalizacja wsparciem seniora

Mieszkanie idealne dla seniorów to mieszkanie położone w cichej i spokojnej okolicy, z dala od wielkomiejskiego gwaru i uciążliwości. W niedalekiej odległości powinny znajdować się punkty handlowo-usługowe, apteka, punkt opieki medycznej, ale lokalizacja powinna również umożliwić dotarcie do instytucji kultury czy miejsc rekreacji tak, by przeciwdziałać coraz powszechniejszemu wykluczeniu osób starszych. Istotne są zwłaszcza rekreacja i wypoczynek – ludziom w okresie jesieni wieku przydadzą się tereny do spacerów, dużo zieleni oraz miejsca do siedzenia, wypoczywania czy poprawy sprawności fizycznej (np. coraz popularniejsze ostatnio siłownie napowietrzne).