prefabrykaty

Drewniane domy prefabrykowane są szybsze w budowie niż tradycyjne domy murowane, co sprawia, że technologia ta zyskuje coraz więcej zwolenników. Na proces produkcji nie mają wpływu czynniki pogodowe, co przyspiesza budowę. Domy prefabrykowane to te, których większość elementów konstrukcyjnych powstała w zakładzie wytwórczym. Na czym dokładnie polega ta technologia?

Czym są prefabrykaty?

To elementy budowlane lub konstrukcyjne (półprodukty) wymagające niewielkiej obróbki. Wyróżniamy prefabrykaty drewniane, stalowe, żelbetowe i inne. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość wytwarzania i montażu oraz precyzja wykonania. Zastosowanie prefabrykatów bardzo skraca czas budowy, ponieważ gotowe domy drewniane powstają do trzech miesięcy. Prefabrykaty takie jak ściany, stropy czy więźba dachowa produkowane są w halach produkcyjnych a następnie transportowane do klienta. Gotowe elementy budowlane montuje się na wcześniej przygotowanych fundamentach. Tak prosta i szybka budowa domu sprawia, że technologia prefabrykowana w budownictwie domów jednorodzinnych zyskuje coraz więcej zwolenników. Budowa domów jednorodzinnych przy użyciu prefabrykatów jest udoskonaleniem istniejących już na rynku metod budowania z cegły czy pustaków ceramicznych. Niewątpliwym plusem zastosowania prefabrykatów drewnianych jest fakt, że drewno jest całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem używanym coraz częściej w budownictwie.

Domy drewniane w technologii prefabrykowanej

Technologia prefabrykowana w budownictwie domów jednorodzinnych jest coraz częściej wybierana przez inwestorów. Budownictwo to nie narusza równowagi ekologicznej i zapewnia bardzo dobre warunki mieszkalne. Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest samoregulacja wilgotności, właściwości zdrowotne oraz termoizolacyjne, które pozwalają na spore oszczędności związane z ogrzewaniem budynku. Drewniane domy prefabrykowane charakteryzują się bardzo krótkim czasem realizacji. Niewielka waga prefabrykatów pozwala na ograniczenie kosztów fundamentowych, przez co mniejsze są koszty całej inwestycji.

„Gotowe domy drewniane w technologii prefabrykowanej pozwalają w łatwy i szybki sposób przeprowadzić przebudowę czy modernizację i mają dobre właściwości dźwiękochłonne” – mówi specjalista z firmy Gotowe domy drewniane ITS, która cieszy się uznaniem inwestorów również za granicą.

Musimy jednak pamiętać, że budowa domów z prefabrykatów wiąże się z koniecznością stosowania dźwigu lub innych środków transportu do montażu budynku. Technologia prefabrykowana to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony szansa dla rozwoju współczesnego budownictwa domów jednorodzinnych.