Klucze od mieszkania są jednym z najważniejszych rzeczy, które wszędzie ze sobą nosimy.

Jako, że zwykle są to przedmioty niewielkich rozmiarów, łatwo o ich przypadkowe zgubienie. Co należy zrobić, aby temu zapobiec i jakie kroki podjąć, jeśli przytrafi nam się utrata kluczy?

Brelok nie tylko dla ozdoby

Przede wszystkim doczepmy do pęku kluczy większy brelok. Ułatwi nam on ich znajdowanie w torebce oraz zwiększy wagę oraz rozmiar naszych kluczy, dzięki czemu od razu zauważymy, jeśli wypadną nam z kieszeni czy z torebki. Wartym polecenia dodatkiem, szczególnie dla kobiet, są specjalne smycze, które coraz więcej producentów torebek umieszcza w ich wnętrzu. Dopina się do nich klucze i nie ma obawy, że przypadkiem wypadną z torebki. Ciekawym i praktycznym zastosowaniem breloków, tym razem dla mężczyzn, jest wyposażenie ich w mini narzędzia do majsterkowania, latarkę czy inne mogące się przydać na codzień akcesoria.

Nie wyjmujmy kluczy bez potrzeby

Na mieście pamiętajmy, aby nie kłaść kluczy na stolikach w restauracji, często się bowiem zdarza, że po skończonym posiłku wychodzimy, a klucze zostają, gdzie je położyliśmy. Najlepiej jest trzymać je zawsze schowane w torebce lub kieszeni i wyjmować tylko wtedy, kiedy musimy otworzyć drzwi. Przy poszukiwaniu portfela czy telefonu w torebce nie wyrzucajmy całej jej zawartości na podłogę, często bowiem mniejsze przedmioty, takie jak klucze, mogą zostać pominięte przy ponownym pakowaniu.

Klucze powinny mieć swoje stałe miejsce w domu

Podczas pobytu w domu, wyróbmy sobie nawyk, aby od razu po wejściu okładać klucze w jedno stałe miejsce. Może to być specjalny talerz, który postawimy na szafce w przedpokoju lub wieszak przeznaczony właśnie do przechowywania kluczy. Dzięki temu zwyczajowi nie będziemy już nigdy musieli szukać kluczy, przy wychodzeniu z domu.

Co robić w przypadku zgubienia kluczy?

Jeśli jednak zdarzyło się nam zgubić klucze, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Spokój pozwoli nam na dokładne zastanowienie się oraz przeanalizowanie miejsc, w którym może znajdować się zaginiony przedmiot. Jeśli jesteśmy pewni, że klucze zgubiliśmy gdzieś na mieście, zadzwońmy do miejsc i lokali, które odwiedziliśmy tego dnia. Często okazuje się bowiem, że ktoś znalazł klucze i oddał je obsłudze. Dzięki temu będziemy mogli je odebrać.

Jeśli mimo naszych starań nie odnaleźliśmy kluczy, pozostaje nam nic innego, jak dorobienie dodatkowego kompletu w punkcie oferującym dorabianie kluczy. Aby uniknąć nadmiernych kosztów, warto jest skorzystać z usług małych rodzinnych punktów, które często prowadzi np. zegarmistrz. Na całkowitą wymianę zamków, z uwagi na wysoki koszt tej usługi, zdecydujmy się w wypadku, kiedy istnieje podejrzenie, że klucze zostały nam skradzione lub mają np. przypięty adres do breloka.