rzeźba w drewnie

Urządzając dom lub mieszkanie, stajemy przed bardzo trudnym zadaniem, którym jest nie tylko wybór podłóg, kolorów ścian, czy mebli, ale także całego stylu. Styl to pewna myśl przewodnia, według której dobieramy tak ważne w urządzaniu wnętrz dodatki. Stylem, który przeżywa od pewnego czasu renesans, jest styl góralski.

 

Wyznaczniki stylu góralskiego

W naszej kulturze styl góralski, czy precyzyjnej zakopiański, silnie związany jest z folklorem. Dużo tu motywów roślinnych, zwierzęcych, geometrii i symetrii. Bardzo charakterystyczna dla tego stylu jest rzeźba w drewnie wykonana tradycyjną metodą snycerki. Tak wykonana rzeźba jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i można w niej odnaleźć elementy tradycyjnego rzemiosła. Styl góralski to przede wszystkim drewno. Jest to naturalny materiał, z którego możliwe jest wykonanie absolutnie wszystkiego, od mebli, poprzez naczynia, rzeźby aż do całych domów. Dla przywołania tegoż, we własnym domu, bardzo często wystarczy obecność rzeźby drewnianej.

 

Skąd wziąć rzeźbę?

Oczywiście najłatwiej kupić rzeźbę u samego artysty. Nie trudno znaleźć rzeźbiarza, który chętnie odsprzeda nam jedno ze swoich dzieł, a nawet przygotuje je z myślą o nas. Warto także szukać na aukcjach, gdzie nabyć można rzeźby sprzed lat, wykonane przez bardziej lub mniej znanych artystów. Dzieła tego typu są dobrą inwestycją, ponieważ dzieła sztuki nie tracą na wartości, a wręcz przeciwnie, zyskują. Zwłaszcza jeśli nieznany artysta okaże się za parę lat bardzo znanym artystą. Ponadto rzeźbienie w drewnie nie należy do najłatwiejszych i najpopularniejszych form sztuki, należy się jej zatem uznanie.

 

Jak łączyć style?

Rzeźba w drewnie jest trudnym elementem wystroju. Trzeba bardzo dużej ilości smaku i gustu, by wkomponować ją we wnętrze. Na pewno dobrym pomysłem jest zestawienie jej z innymi, nowoczesnymi elementami wystroju. Najlepiej cechującymi się minimalizmem. Dzięki temu możliwe jest stworzenie wnętrza eklektycznego, różnorodnego i nieprzytłaczającego. Rzeźby przyciągają wzrok i dominują nad innymi przedmiotami w pobliżu. Dlatego warto wyeksponować nabytek, dzięki czemu nie tylko umieścimy ją na piedestale, ale także pozwolimy sobie na nowoczesność. Trudno jest uzyskać zupełnie neutralne wnętrze, wstawiając do niego rzeźbę. Dlatego trzeba mieć to na uwadze podczas zakupu takiego dzieła sztuki.