Zanieczyszczenie środowiska to bez wątpienia jeden z największych problemów, jakie przyniosły postęp technologiczny i rozwój nauki. Można odnieść wrażenie, że człowiek się rozwija, a natura stoi w miejscu, niedopasowana.
Rzecz jednak polega na tym, iż to przecież nie przyroda powinna się do nas dostosować – to my powinniśmy dostosować się do niej, wszak jesteśmy jej częścią i z niej się wywodzimy. Gdyby nagle zabrakło roślin, bardzo szybko odczulibyśmy to, jak bardzo była nam ona potrzebna. Gdy zaś odwracamy role i patrzymy z jej perspektywy – człowiek to intruz, niszczyciel. Prawdą jest, że powoli rozwijamy także technologie pozwalające na ochronę natury przed nami samymi, jednak rozwój ten jest wolniejszy od tego drugiego, destrukcyjnego. Jeden człowiek prawdopodobnie nie zmieni świata, lecz warto zacząć od siebie samego i namówić osoby z naszego otoczenia – dbajmy o przyrodę, choćby dlatego, że i ona dba o nas.
Jeśli mamy odpadki przemysłowe w naszej firmie albo pozostałości po użytku własnym, prywatnym – mądrze będzie pozbyć się tego w sposób bardziej kontrolowany, niż wyrzucenie byle gdzie. Mało tego – gdy posiadamy duże ilości tego typu materiałów, możemy nawet trochę na tym zarobić, co dodatkowo zmniejszy poczucie zmarnowanego przez nas na zrobieniu dobrej rzeczy czasu. Kiedy czujemy, że za dużo u nas zadrukowanego papieru, którego i tak nigdzie nie wykorzystamy, nie wyrzucajmy go byle gdzie, a oddajmy na skup makulatury. Ceny mocno spady, gdy weźmiemy pod uwagę te sprzed dwudziestu choćby lat, niemniej przy dużej ilości papieru ciągle nasz portfel może poczuć się doceniony.
Mając przedsiębiorstwo skupiające się na obróbce metalu, zawsze pozostają nam jakieś resztki, które staramy się wykorzystać w przyszłości – nie wszystkie jednak się da. W takiej sytuacji również nie zaśmiecajmy środowiska, a udajmy się na skup metali, co ponownie przyniesie same korzyści wszystkim zainteresowanym stronom – nam, kupującemu, a także przyrodzie.
Prawdziwą zmorą dla natury nie jest jednak ani papier, ani metale. Duże zagrożenie stanowią zużyte akumulatory, które straciły swoją podstawową funkcjonalność, ale nadal wypełnione są niezwykle szkodliwymi substancjami. To właśnie one powinny powędrować na skup akumulatorów – i nigdzie indziej.