Stomatolog

Stomatolog, to obok ginekologa najmniej chętnie odwiedzany specjalista. Dzieje się tak ze względu na zakorzenione lęki, których większość naszych rodaków nabawiła się w dzieciństwie.

Wtedy to leczenie stomatologiczne było procesem bolesnym. Ponadto sami lekarze nie mogli się pochwalić najlepszym podejściem do swoich pacjentów, traktując ich niedelikatnie i bez zrozumienia. Oczywiście nie można tak powiedzieć o każdym stomatologu. Obecnie mimo tego, że leczenie zębów nie boli, wizytę w miejscu, takim jak klinika stomatologiczna odwleka się czasem do momentu, aż ząb naprawdę nie zacznie mocno boleć. Wtedy już leczenie staje się skomplikowane i nierzadko drogie. Dlaczego więc należy bezwzględnie odwiedzać stomatologa regularnie?

Od chorego zęba do chorego organizmu

Przede wszystkim choroby zębów mogą spowodować powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego oraz innych poważnych schorzeń, w tym śmiertelnej sepsy. Ponadto brak leczenia oraz usuwania kamienia nazębnego prowadzi do zapalenia dziąseł i paradontozy, która w szybkim czasie sprawia, że można utracić wszystkie zęby. Wczesna diagnoza i działanie pomoże zachować uzębienie do późnej starości. Jest ono przecież naszą wizytówką. Piękny uśmiech to większa szansa na sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym.

Zadbane zęby świadczą o tym, że konkretna osoba potrafi zadbać także o inne aspekty życia. To przyciąga ludzi, natomiast według sondaży, jedną z cech dyskwalifikujących osobę w oczach płci przeciwnej są nieleczone zęby lub ich brak. Trzeba wziąć pod uwagę także aspekt finansowy. Bardzo zepsute zęby trzeba będzie usunąć, zaś ubytki uzupełnić. Leczenie protetyczne jest kilka razy droższe niż zachowawcze, więc w tym wypadku również sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego względu już najmniejsza plamka na zębie czy delikatny ból, powinny skłaniać do bezzwłocznej wizyty w miejscu, jakim jest klinika stomatologiczna. Stomatolog obejrzy dokładnie zęby, wyleczy ubytki, ale może także poinstruować w kwestii utrzymania higieny. Trzeba pamiętać, że szczoteczka do zębów to za mało. Konieczne jest również używanie nici oraz płukanek. Raz na rok należy się też stawiać na czyszczenie zębów z osadu kamiennego.