Czym w ogóle jest licencja na oprogramowanie? – Najprościej mówiąc, jest umową zawieraną między sprzedającym i nabywcą, określającą warunki zakupu i korzystania z danego oprogramowania. Powinny się w niej znaleźć postanowienia dotyczące ilości stanowisk, na których można zainstalować program, w jakim zakresie można z niego korzystać (np. wersja demo lub pełna), a także ograniczenia czasowe, jeżeli takie występują. Jednym z najpopularniejszych metod licencjonowania jest licencja wieczysta, która może być dystrybuowana w dwóch wariantach: OEM i BOX.
Jaka jest różnica między licencją BOX a licencją OEM?
OEM i BOX to najpopularniejsze typy licencji dotyczących programów komputerowych, chociaż występuje jeszcze szereg innych form, np.: freeware, shareware, trial czy GPL. Jednak nie mają one tak dużego udziału w branży. W przypadku zakupu oprogramowania możemy otrzymać go w formie cyfrowej, np. ściągając je z Internetu, nabywając preinstalowany na kupowanym przez nas komputerze, lub w wersji pudełkowej, czyli w formie pudełka z nośnikiem i dodatkami, np. instrukcją, kodami umożliwiającymi pobranie dodatkowej zawartości lub informacją o wsparciu technicznym. To kluczowa różnica między tymi systemami, widziana już na pierwszy rzut oka.
Obecnie często wraz z zakupem nowego komputera otrzymujemy już wstępnie zainstalowane oprogramowanie, co jest oczywiście wliczone w cenę sprzętu. Taki system jest wygodny dla klienta, który nie musi się martwić oddzielnym zakupem oprogramowania, ale też nie pozostawia mu wyboru. Taka praktyka jest powszechnie stosowana w przypadku sprzedaży systemów operacyjnych Windows. Jednak w takim wypadku system jest już przypisany do konkretnego sprzętu i nie można go zainstalować na innym. Można go jedynie przeinstalować, ponieważ komputery sprzedawane z oprogramowaniem w licencji OEM wyposażone są w odpowiedni mechanizm, pozwalający na odzyskiwanie systemu lub jego reinstalację. Inaczej wygląda sytuacja przy nabyciu wersji BOX, gdzie licencja pozwala na instalację na innych urządzeniach. Można ją też swobodnie odsprzedać, podczas gdy oprogramowanie na licencji OEM można oddać tylko razem ze sprzętem, na którym zostało zainstalowane.
Licencja BOX: najważniejsze cechy
Licencja BOX, nazywana także wersją pudełkową lub pełną, jest najdroższą wersją licencji na oprogramowanie dostępnych na rynku, co jednak nie jest żelazną regułą. Najczęściej spotkamy się z takim typem licencjonowania w przypadku systemów operacyjnych, aplikacji multimedialnych lub pakietów biurowych.
Decydując się na zakup, otrzymujemy program na wybranym przez siebie nośniku, na płycie CD/DVD lub USB. Dodatkowo możemy przenosić nabyte oprogramowanie na inne komputery i w ten sposób zainstalować i aktywować aplikacje na kolejnych urządzeniach. Dodatkową opcją to wybór certyfikatu na kilka urządzeń jednocześnie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ale podnosi też cenę samej licencji. Jeżeli dysponujemy wersją programu tylko na jeden komputer, legalną jego wersją pozostaje zawsze ta ostatnio zainstalowana – wyjaśnia przedstawiciel Klucz-System, sklepu internetowego z oprogramowaniem.
W przypadku systemu operacyjnego czy programów użytkowych, warto pokusić się o ich zakup w formie pudełkowej, mimo wyższych kosztów. Wersje BOX to większa elastyczność, przenoszenie ich między urządzeniami, co pozwoli w przyszłości na wymianę w przypadku awarii lub chęci modernizacji używanego sprzętu. Pamiętać bowiem należy, że licencja OEM nie daje możliwości ponownej instalacji na nowym komputerze.