DigiD

DigiD, czy też raczej Digitale Identiteit, jest rodzajem podpisu elektronicznego, który od niedawna jest wymagany podczas kontaktu z urzędami w Holandii. Jako, że to rozwiązanie pojawiło się stosunkowo niedawno, nie ma nic dziwnego w tym, że budzi wiele pytań. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

Czym jest numer DigiD?

 

Digital Identiteit to forma podpisu elektronicznego, która utrudniła nieco niektóre procedury, ale jednocześnie – ułatwiła późniejsze kontakty z urzędami. Bez tego numeru niemożliwe jest np. umówienie spotkania w KvK, które przecież jest niezbędne do założenia działalności gospodarczej na terenie Holandii.

 

Osoby, które nie posiadają numeru DigiD nie mogą także założyć działalności gospodarczej, a cały proces jest dość czasochłonny, dlatego też jeśli planujemy działać na terenie Holandii, warto jak najszybciej zająć się kwestią pozyskania odpowiednich dokumentów.

 

Do niedawna wyrobienie tego numeru było możliwe tylko i wyłącznie dla osób posiadających meldunek na terenie kraju, jednak obecnie nie ma takiego wymogu. Wypełniając formularz, wystarczy wybrać opcję, zgodnie z którą nie posiadamy meldunku na terenie kraju.

 

Kiedy numer DigiD jest wydawany?

 

Numer ten jest wydawany na wniosek osoby zainteresowanej jego pozyskaniem. Cały proces jest bezpłatny, a wszelkie dane można wypełnić drogą internetową, co zdecydowanie ułatwia złożenie wniosku o numer DigiD w przypadku osób niemieszkających na stałe na terenie Holandii.

 

Aby móc uzyskać numer, należy wypełnić wniosek, który można znaleźć na dedykowanej tej czynności stronie internetowej. Co ważne, sami wybieramy sobie login i hasło, czyli po prostu nasz DigiD.

 

Osoby, które nie są biegłe w posługiwaniu się komputerem lub nie znają języka na wystarczającym poziomie, mogą zgłosić się o pomoc do biura serwisowanego, np. FBS24. Pracownicy pomogą dopełnić wszystkich formalności, a także ułatwią kontakt z urzędem, dzięki czemu bez problemów numer DigiD zostanie uzyskany.

 

W jakim celu wydaje się ten numer?

 

Jak już wspominaliśmy, numer DigiD jest niezbędny do kontaktu z takimi podmiotami jak urzędy gmin czy firmy ubezpieczeniowe, lub urząd podatkowy oraz Holenderska Izba Handlowa (np. w celu uzyskania numeru KvK). Celem tego rozwiązania jest nie tylko ułatwienie procedury pozyskiwania niezbędnych dokumentów (m.in. poprzez digitalizację), ale również stworzenie bezpiecznych warunków do kontaktowania się z jednostkami państwowymi.

 

Ze względu na to, że DigiD wykorzystywany jest podczas kontaktów w istotnych sprawach powiązanych np. z funkcjonowaniem firmy – należy poważnie podejść do kwestii wyboru bezpiecznych danych do logowania.

 

Kto może otrzymać numer DigiD?

 

Numer ten jest wydawany każdemu podmiotowi, który o niego zawnioskuje. Wcześniej jego pozyskanie było możliwe tylko i wyłącznie jeśli posiadało się meldunek na terenie Holandii, jednak obecnie – po zmianie regulacji dotyczących m.in. kontaktów z Izbą Handlową – uproszczono procedurę i przyznano możliwość uzyskania DigiD również osobom, które nie mieszkają na stałe na terenie Niderlandów.

 

Jak uzyskać numer DigiD?

 

Numer DigiD pozyskuje się poprzez wypełnienie wniosku na wspomnianej wcześniej stronie. Uwaga: jest to możliwe dopiero po uzyskaniu numeru BSN. Po wypełnieniu formularza, otrzymamy kod zwany BALIECODE – należy go zapisać, bowiem jest on niezbędny na dalszych etapach pozyskiwania numeru DigiD. Co istotne, sam formularz nie sprawia, że numer identyfikacyjny jest gotowy do użytku: potem konieczna jest jeszcze jego aktywacja. W tym celu należy wybrać się do urzędu gminy na umówioną wcześniej wizytę wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość, BALIECODE, a także wybranym loginem i hasłem. Spotkania tego rodzaju nie są przeprowadzane w każdej gminie, co sprawia, że czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony i spotkanie może odbyć się po upływie około 4-5 tygodni.

 

Uzyskanie numeru DigiD wymaga pewnego wysiłku od osoby zainteresowanej. Jeśli jego pozyskanie wydaje Ci się zbyt skomplikowane, zgłoś się do biura wirtualnego. Z jego pomocą przejdziesz przez cały proces bez problemów i konieczności korekty ewentualnych błędów. Dodatkowo, biuro serwisowane przejmie kontakt z urzędem i umówi Cię na spotkanie. Jedyne co będziesz musiał zrobić, to odebrać kod aktywacyjny DigiD, co znacznie usprawni całą procedurę. Koszt takiej usługi wynosi 99 € netto. Warto pamiętać, że dzięki posiadaniu numeru DigiD późniejsze kontakty z holenderskimi urzędami staną się dużo prostsze, a przy tym – dane będą zdecydowanie bezpieczniejsze.