Wynajem rusztowania

Większość prac wykonywanych na wysokościach wymaga użycia rusztowania. Jest ono wykorzystywane zarówno przez firmy budowlane czy remontowe, jak również przez osoby prywatne. Nie każdy ma jednak możliwość zakupu własnego sprzętu tego typu lub też nie istnieje taka potrzeba ze względu na okazjonalność prowadzonych prac. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wypożyczalnie sprzętu budowlanego, które umożliwiają wynajem rusztowania. Dlaczego warto skorzystać z tej oferty i jakie są zalety wypożyczenia rusztowania wraz z montażem i demontażem?

Zalety wynajmu rusztowania

Wynajem rusztowania ma liczne zalety. Przede wszystkim pozwala uniknąć wysokich kosztów zakupu. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku, kiedy praca jest jednorazowa, a sprzęt nie będzie w ciągłym użyciu. Wydaje się, że dotyczy to przede wszystkim osób prywatnych, chcących przeprowadzić prace przy swoim domu. Wbrew pozorom z tego rozwiązania chętnie korzystają również firmy, które na początku swojej działalności w branży budowlanej nie zawsze mają fundusze na zakup własnego sprzętu. Co więcej posiadanie rusztowania wiąże się z koniecznością jego przechowywania. Brak dostatecznie dużej przestrzeni magazynowej powoduje, że wynajem ma znaczną przewagę nad kupnem. Część osób, poszukując dodatkowych oszczędności, decyduje się na wynajem rusztowania, rezygnuje jednak z usługi montażu i demontażu. O to, czy jest to słuszne postępowanie zapytaliśmy pracownika wypożyczalni sprzętu budowlanego Verent.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że montaż i demontaż rusztowania wymaga specjalnych uprawnień. Klienci często decydują się jedynie na wynajem, a dopiero potem dowiadują się, że montaż przez nieuprawnioną osobę będzie skutkował niedopuszczeniem rusztowania do użytku przez kierownika budowy. Wracają więc do firmy z prośbą o usługę montażową. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej od razu się na nią zdecydować. Będzie to duża oszczędność czasu, mówi pracownik firmy Verent i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Prawo dotyczące montażu i demontażu rusztowań

Montaż rusztowania musi uwzględniać zarówno obowiązujące przepisy, jak i zalecenia producenta rusztowania. Nie ma możliwości, aby rusztowanie, którego montażu dokonała osoba bez uprawnień, zostało dopuszczone do użytku, co jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia prac budowlanych. Montażu oraz demontażu może dokonać jedynie uprawniony montażysta, który przeszedł specjalistyczne przeszkolenie oraz zdał egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, w wyniku którego otrzymał odpowiednie świadectwo, a także wpis do książki operatora.

Wynajem rusztowania wraz z montażem i demontażem ma tę zaletę, że klient otrzymuje kompleksową usługę i nie musi szukać uprawnionego montażysty. Poza tym oferta firm wypożyczających sprzęt budowlany najczęściej obejmuje również transport rusztowań, który mógłby być kłopotliwy ze względu na konieczność posiadania odpowiedniego pojazdu. Nie ulega więc wątpliwości, że wynajmując rusztowania warto zdecydować się również na jego montaż i demontaż przez wykwalifikowaną firmę.