Według danych statystycznych energochłonność ogrzewania w Polsce jest wciąż znacznie wyższa od najlepszych wskaźników europejskich. A czy Ty pomyślałeś o termomodernizacji swojego domu?

Termomodernizacja to właśnie proces, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii. Oczywiście są to różnorodne działania. Może to być ocieplenie domu, wymiana okien, instalacji grzewczej itp. Czy zauważyłeś, że masz wysokie rachunki za ogrzewanie, a w domu jest wciąż zimno? Zauważyłeś, że okna są nieszczelne? Być może właśnie tutaj tkwi problem i zależałoby pomyśleć o przeprowadzeniu termomodernizacji.

Same korzyści

Zalet, które płyną z przeprowadzenia takiego procesu oczywiście jest wiele. Największa z nich to właśnie taka, że zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Nie będziesz musiał podkręcać grzejników i wydawać masy pieniędzy na ogrzewanie. Kolejna rzecz, to fakt, że wzrośnie wartość Twojej nieruchomości. Dom zyska na wartości, stanie się również bardziej atrakcyjny. Zatem jeśli myślisz o jego sprzedaży, przeprowadzenie termomodernizacji to dobry pomysł. Zainwestowane pieniądze zapewne zwrócą się, kiedy znajdziesz kupca. Poza tym będzie łatwiej znaleźć osobę zainteresowaną kupnem domu, która z pewnością zapyta Cię o to, czy była przeprowadzone termomodernizacja.

Znajdź powód

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić jest znalezienie powodu przepuszczania ciepła. Nie zawsze przecież muszą być to okna. Być może istnieją problemy ze ścianami zewnętrznymi, fundamentami lub dachem. Może warto pomyśleć też o wymianie okien na nowe? Sprawdź również drzwi balkonowe. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac dobrze jest przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Wówczas będziesz wiedziała dokładnie, na co zwrócić uwagę i co trzeba, wymienić bądź naprawić.

Czas na formalności

Nie wszyscy wiedzą, że takie prace trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu. Niektóre z nich wymagają tylko złożenia takiej informacji w starostwie, na inne z kolei trzeba mieć pozwolenie na budowę i odrębny projekt. Warto dokładnie dowiedzieć się w starostwie, jak powinniśmy formalnie zgłosić planowane przez nas działania. Działania termomodernizacyjna są wspierane przez rząd, więc istnieje możliwość ubiegania się o dotację.

Poszukaj ekipy remontowej

Gdy wszystkie formalności zostały już dopełnione i mamy fundusze – koniecznie trzeba poszukać odpowiednich specjalistów, którzy kompleksowo zajmą się termomodernizacją naszego budynku. Warto wziąć ekipę, która od początku do końca poprowadzi ten proces, np. Luksar. Wówczas mamy pewność, że wszystko zostanie dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Najlepiej jest już na początku ustalić plan działania – harmonogram zadań z terminami, według którego firma będzie pracowała.