projekty domów

Przeglądając rynek nieruchomości w takich miastach jak Kraków, stajemy przed wyborem: kupno gotowego budynku, czy zakup działki i zatrudnienie architekta? Jakie są wady, a jakie zalety obu tych rozwiązań? Przeczytaj poniższy artykuł – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Po podjęciu decyzji o własnym domu jednorodzinnym często pojawiają się wątpliwości. Co jest korzystniejsze? Budowa przy pomocy fachowca czy kupno gotowca z rynku pierwotnego lub wtórnego? Które rozwiązanie jest tańsze, a które zajmuje mniej czasu oraz pracy?

Koszta

Zakup domu na pierwszy rzut oka wydaje się tańszy niż kupno działki, zatrudnienie architekta, przygotowanie projektu oraz opłacenie samej budowy. Jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które zadecydują o tym, że budowa od podstaw jest jednak tańsza. Po pierwsze, bardzo rzadko okazuje się, że dom w pełni spełnia oczekiwania nabywców i niejednokrotnie potrzebna jest przebudowa. W większości przypadków wymagany jest nawet remont generalny, który znacznie podwyższa pierwotny koszt nieruchomości. Ponadto wiele problemów może pojawić się w ciągu kilku pierwszych lat mieszkania. Zatem budowa od podstaw jest teoretycznie tańsza, a koszty rozkładają się w czasie do 2 lat – bo właśnie tyle trwa przedsięwzięcie.

Skrojony na miarę czy z “sieciówki”?

Budowa domu według projektu architekta to przede wszystkim możliwość zrealizowania swoich najważniejszych potrzeb i marzeń. Z kolei kupno gotowego to prawdziwa oszczędność czasu. Jednakże w tym drugim przypadku możemy mierzyć się z nieplanowanymi wydatkami, nawet po dłuższym czasie po zakupie. W wielu mieszkaniach niezbędne jest poprawienie instalacji, co wiąże się z dużymi kosztami. Budowa zgodnie z projektem to ryzyko, jakie wiąże się z zatrudnieniem odpowiedniej ekipy, ale też długi czas oczekiwania na finisz.

Podsumowanie

Budowa domu według projektu to zdecydowanie tańsza inwestycja niż kupno gotowego domu. Taka nieruchomość spełni wszystkie oczekiwania mieszkańców, choć wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na przeprowadzkę. Wybór zależy więc od możliwości finansowych i presji czasu. Warto też brać pod uwagę lokalizację naszego gniazdka. Gotowe mieszkania może być ciężko kupić w tak dużych miastach jak Kraków. Indywidualne projekty domów oraz kupno działki może być jedyną opcją, choć oczywiście wszystko zależy od aktualnej sytuacji na lokalnym rynku.