Wybór sprzętu komputerowego może nastręczać wielu trudności. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych modeli laptopów. Jednak to, co ogranicza nasz wybór jest budżet, jakim dysponujemy. Ale czy musimy wybierać najtańsze rozwiązania i kiepską jakość? Warto poznać wady i zalety poleasingowego sprzętu komputerowego.

Sprzęt poleasingowy – co to właściwie znaczy?

To inaczej sprzęt, który został zakupiony w leasingu. Z takiej formy często korzystają różne firmy, korporacje czy banki. Leasing oferuje atrakcyjną formę kredytowania. Dzięki niej firma spłaca należność za sprzęt w comiesięcznych ratach, zamiast zapłaty za całość z góry. Ponadto leasing umożliwia wymianę starego sprzętu na nowy. Stary sprzęt zostaje sprzedany, a nowy jest kupowany na takiej samej umowie leasingu.

Zalety

Główną zaletą sprzętu poleasingowego jest jego cena w porównaniu do odpowiedników znajdujących się aktualnie na rynku. Dlaczego tak się dzieje? Firmy wybierając leasing dla swojego  sprzętu wybiera tzw. modele biznesowe renomowanych marek, które są bardziej rozbudowane i dopracowane. Dlatego decydując się na zakup takiego używanego laptopa możemy spodziewać się różnych udogodnień wpływających na jego wydajność i bezawaryjność, np. w postaci baterii o podwyższonej wytrzymałości, trwalszej obudowy czy modemu 3G. Ponadto, zanim stary sprzęt trafi ponownie do obiegu, zostaje poddany procesowi odnowienia. Wówczas wszystkie uszkodzenia czy braki zostają naprawione i uzupełnione.

Wady

Niestety największą wadą poleasingowego sprzętu jest to, ze był on już wcześniej eksploatowany, co zwiększa ryzyko ewentualnej awarii. Ponadto, proces odnowienia nie dotyczy wymiany np. obudowy, dlatego decydując się na kupno poleasingowego laptopa trzeba liczyć się z różnego rodzaju rysami, uszczerbkami czy przetarciami. Poleasingowy sprzęt także nie będzie wyposażony w podzespoły najnowszej generacji. Jednak mimo dwu- lub trzyletniego stażu wciąż może zadziwiać swoją mocą, w dodatku będąc znacznie tańszym niż w dniu premiery.

Gdzie kupować?

Nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale także sklepu ma duże znaczenie. Niektóre ze sklepów oferujące komputery używane np. w Szczecinie Dalian Trading w swoim asortymencie posiadają sprzęt z gwarancją producenta, a także zapewniają możliwość zwrotu zakupionego towaru. Gwarancja zapewnia kupującemu dodatkowe korzyści, jak np. dokonanie bezpłatnej naprawy wykrytych wad lub wymianę sprzętu na nowy. Warto o tym pamiętać, aby do minimum ograniczyć ryzyko związane z dokonaniem transakcji.