Większości ludziom tereny Skandynawii kojarzą się z zimnymi, deszczowymi terenami, które na pewno nie mają walorów turystycznych. Z uwagi na swoje geograficzne położenie przez wiele lat były omijane przez turystów szerokim łukiem, bowiem każdy zgodnie twierdził, że na tych terenach z całą pewnością nie ma nic atrakcyjnego. Nic bardziej mylnego.

Naturalny krajobraz pięknego krańca Europy zachwyca mnogością zmieniających się widoków. Fiordy, lodowce, góry, morza i renifery. To oraz wiele innych zachwycających widoków znajduje się na terenie Skandynawii.

Atrakcyjną formą podróży od dłuższego czasu stały się busy. Pakujemy swoje najpotrzebniejsze rzeczy w duży samochód z zamiarem przemierzenia Skandynawii. Mamy do dyspozycji wygodny środek transportu, którym możemy podróżować w nieznane miejsca z jednoczesnym noclegiem i stołówką w jednym miejscu. Naszą podróż zaczynamy od pięknych terenów Nordkapp.

To bardzo symboliczne miejsce, bowiem jest to punkt najdalej wysunięty na północ w całej Europie. To nie tylko doskonałe tereny trekkingowe, ale także punkt obserwacyjny, ponieważ przy odrobinie szczęścia będziemy mogli obserwować niebywałe stada dostojnych reniferów. Kolejnym miejscem, które tworzy niepowtarzalny klimat nieodkrytej Skandynawii są Lofoty.

lofoty

Są to malownicze wysepki, na których wybudowane zostały małe, charakterystyczne, czerwone domki, które pierwotnie służyły do odpoczynku dla rybaków. Dziś tworzą charakterystyczny dla Skandynawii widok, gdzie na nieokiełznanych wysepkach próbowano tworzyć małe cywilizacje. Wartym do zobaczenia są lodowce. Efekt globalnego ocieplenia ciągle postępuje, niebywałe jak zmienia się świat, a my możemy na własne oczy przekonać się, że lodowce jednak istnieją. Zimny klimat Skandynawii na szczęście zachował jeszcze parę miejsc, w których lodowce są namacalnym dowodem istnienia. Górzyste tereny nieodkrytej Skandynawii zaskakują licznymi wzgórzami i widowiskowymi skałami. Jedną z nich jest Preikestolen, z której widom rozpościera się na panoramę dziewiczych terenów, niedotkniętych działalnością człowieka.

preikestolen

Kolejną widowiskową skałą jest góra zwana językiem Trolla. Zachwycająca swoją formą przyprawia o dreszcze patrząc z góry na horyzonty pięknej Skandynawii. Czymże była by Skandynawia gdyby nie Kraina Świętego Mikołaja.

Tereny tego legendarnego miejsca z pewnością oprócz legendy Mikołaja zamieszkują stada dzikich reniferów. Ich obecność namacalna jest bowiem na każdym kilometrze kwadratowym tej krainy. Zapierające dech w piersiach są panoramiczne widoki na jedną z najbardziej stromych dróg w Europie jaką jest legendarna góra zwana drogą lub drabiną trolli. Norweskie wybrzeże praktycznie całe zajmowane jest przez fiordy, czyli pozostałości po przejściu lodowca. Te górzyste tereny zalane wodą cieszą się od lat największą popularnością wśród turystów odwiedzających Skandynawię i stanowią najbardziej charakterystyczne miejsce dla tego miejsca w Europie.

Przez lata niedoceniona stanowi jeden z najpiękniejszych dziewiczych rejonów. W podróży busem przez nieodkryte tereny pokazuje jak wiele jest miejsc niedotkniętych procesem urbanizacji. Nie ruszone działalnością człowieka tereny uwrażliwiają na naturalne piękno przyrody, budząc w sercu i duszy pokorę do żywiołów władających światem. Niezwykłe miejsca, które zachwycają widokami sprawiając, że zastanawiamy się nad pięknem otaczającego świata. Naturalna, nieodkryta Skandynawia, to miejsce gdzie każdy zapragnie wrócić jeszcze raz by nabrać pełnego oddechu.

Artykuł przygotowany przez firmę Eco-Bus oferującą przewozy do Danii.