W Polsce od kilku lat panuje moda na poruszanie się po mieście rowerem. Modne dwa kółka świadczą o prestiżu danego cyklisty. W szczególności w modzie są rowery typu holenderskiego. Dlaczego właśnie „holenderki” cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi?

Polska na rowerach

Raport Centrum Badania Opinii Publicznej pn.: „Aktywność Fizyczna Polaków”, pokazał, że jazda na rowerze jest coraz bardziej popularna w Polsce. Zasadniczo, 40 proc. z nas ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Na pierwszym miejscu wśród najbardziej popularnych dyscyplin sportowych Polaków jest jazda na rowerze. Aż 51 proc. osób uprawia ten sport, przede wszystkim rekreacyjnie. Jeździmy na wycieczki rowerowe, razem z przyjaciółmi i rodziną, albo wyruszamy swoimi dwoma kółkami na zakupy. Rower jest też środkiem transportu dla wielu osób do pracy i szkoły. To ekologiczny sposób na stosunkowo szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce. W naszym kraju panuje moda na rowery rodem z Holandii, czyli rowery holenderskie. Można je kupić w wielu sklepach rowerowych, m.in. w sklepie Germo. Rower holenderski ma wiele zalet, skąd może wynikać jego niezwykła popularność.

Atuty „holenderki”

W Holandii tysiące ludzi przemieszczają się z miejsca na miejsce w centrach dużych miast, z wykorzystaniem rowerów. Większość z nich to rowery holenderskie, nazywane również rowerami miejskimi. Z uwagi na ramę takiego roweru, zdecydowanie odróżnia się on od rowerów górskich czy trekkingowych. Geometria ramy jest dla nich charakterystyczna – górna rura głównego trójkąta prowadzona jest równolegle do ziemi, a siodełko znajduje się na podobnej wysokości co kierownica. Cyklista jeżdżąc na takim rowerze, powinien siedzieć prosto, z wyciągniętymi rękami umieszczonymi na kierownicy. Nie trzeba naciągać mięśni karku. Rowery holenderskie mają duże koła, najczęściej 28-calowe oraz kierownicę wygiętą w taki sposób, aby dłonie na rączkach skierowane były równolegle do kierunku jazdy. Podróżowanie na rowerze holenderskim jest komfortowe i można czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy. Dłonie i przedramiona rowerzysty nie męczą się i może on pewnie wykonywać wszelkie manewry. Wygoda podróżowania holenderką niewątpliwie przyczyniła się do zwiększonej popularności tych właśnie rowerów.

Jednoślady rodem z Holandii są stylowe, eleganckie, a przy tym praktyczne. Na kierownicy można umieścić duży koszyk na zakupy, a solidny bagażnik sprawia, że przewożenie na nim np. dziecka na foteliku nie będzie problematyczne.