Au pair jest to program, który umożliwia młodzieży wyjazd za granicę, bezpłatne zakwaterowanie u zagranicznej rodziny, legalną pracę polegającą najczęściej na pomocy w opiece nad dziećmi, czy drobnych pracach domowych. W zamian wyjeżdżająca osoba otrzymuje możliwość nauki języka obcego, poznania nowych ludzi i obcej kultury, a także zarobienia pieniędzy.

Pobyt w USA szansą na nowe perspektywy

Wyjazd za granicę może być wielką życiową szansą dla młodzieży. Zwłaszcza jeżeli połączony jest z zamieszkaniem u rodziny, która niejako pełni również funkcję opiekuna. Zanim zdecydujemy się na uczestnictwo w programie tego typu powinniśmy szczególnie uważnie przyjrzeć się firmie, która go organizuje. Jedynie wiarygodny pośrednik jest w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo. Jeżeli uda się nam nawiązać współpracę z rzetelną firmą, przed nami przygoda naszego życia. Zwłaszcza, że popularnymi miejscami tego typu podróży są bogate kraje zachodnie – Niemcy, Francja, czy Stany zjednoczone. Osoba, która bierze udział w programie przyjeżdża do rodziny, która również zadeklarowała uczestnictwo w nim. Młody człowiek otrzymuje darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Jego praca polega na wykonywaniu określonych zadań – najczęściej jest to pomoc w opiece nad dziećmi. Za wypełnianie obowiązków wypłacane jest stosowne wcześniej uzgodnione wynagrodzenie. Ideą programu jest to, że młoda osoba żyje na równych prawach z rodziną, u której przebywa, dostaje kieszonkowe, ma czas wolny, otrzymuje również pomoc i wsparcie.

Oprócz zarobienia dodatkowych pieniędzy, największą zaletą takiego programu jest nauka języka kraju, do którego się przybywa. Uczymy się najszybciej, kiedy jesteśmy otoczeni danym językiem. Sytuacja, w której żyjemy o obcojęzycznymi ludźmi pod jednym dachem wydaje się wprost wymarzona. Ponadto nawiązujemy nowe znajomości, zyskujemy nowe kontakty. Za możliwość udziału w programie trzeba zapłacić, jednak wysokość stawki jest zależna od firmy, która realizuje całe przedsięwzięcie. Wyjazd przewidziany jest zazwyczaj na rok. Jedną z firm, która organizuje wyjazdy w charakterze au pair jest Au Pair in America. Oferuje ona swoim klientom usługi na najwyższym poziomie – zajmuje się szczegółową weryfikacją rodzin biorących udział w programie, co jest gwarancją bezpieczeństwa. Poszczególne programy mogą się między sobą różnić, w zależności, czy łączymy opiekę nad dziećmi z nauką, bądź zawodowo zajmujemy się pracą z dziećmi.