Po zakupie wózka jezdniowego należy spełnić pewne wymagane prawem warunki, które pozwolą na jego bezpieczne użytkowanie w firmie. Trzeba pamiętać, że jest to urządzenie, które musi być zgłoszone i zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Specjaliści z firmy dzwignice.pl radzą jak to zrobić, krok po kroku. Najważniejsze to zadbać o stan techniczny maszyny oraz dokumentację, która go potwierdzi.

Zakup wózka jezdniowego – od czego zacząć?

Wózek jezdniowy, który zakupimy do naszej firmy wcale nie musi być nowy, prosto z salonu. Może też być używany. W każdym przypadku warto jednak zadbać o stan urządzenia i dokładnie je sprawdzić. Jeżeli maszyna będzie w dobrym stanie, to już połowa sukcesu. Teraz trzeba będzie to jeszcze potwierdzić dokumentami.

Naszą przygodę zaczynamy od rejestracji wózka w UDT. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 r. w sprawie urządzeń technicznych podlegających dozorowi (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468), mechaniczne wózki jezdniowe podlegają pod dozór techniczny. Przy zakupie należy pamiętać, aby sprawdzić dokumentacje urządzenia. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli będzie niekompletna, utrudni to rejestrację.

Złożenie wniosku i dokumentacji technicznej do UDT

Urządzenia objęte dozorem technicznym mogą być eksploatowane tylko na podstawie decyzji, którą dostaniemy właśnie od odpowiedniego oddziału UDT. Jak ją otrzymać?

Przy rejestrowaniu wózka należy złożyć odpowiedni wniosek o przeprowadzenie badania technicznego. Do niego należy dołącza dwa egzemplarze dokumentacji techniczno-ruchowej urządzenia. Owa dokumentacja powinna zawierać takie elementy jak:

  • opis techniczny;
  • rysunek zestawieniowy;
  • schematy: elektryczny, hydrauliczny i pneumatyczny, o ile mają zastosowanie;
  • schemat układów cięgnowych w mechanizmach napędowych;
  • szczegółowa instrukcję eksploatacji;
  • kopie świadectw badania typu dla urządzeń zabezpieczających;
  • dokumentację uzupełniającą, o ile ma to zastosowanie;
  • potwierdzenie prawidłowości zainstalowania urządzenia w strefie zagrożonej wybuchem.

Jeżeli dostarczymy te dokumenty, w krótkim czasie otrzymamy od UDT odpowiednią opinię i pozwolenie.

Wdrożenie wózka widłowego to nie proste zdanie. Formalności można jednak pominąć. Jeżeli potrzebujesz wózka widłowego, zawsze możesz go wynająć wraz z operatorem. Takie usługi oferuje firma dzwignice.pl, która dodatkowo prowadzi szkolenia operatorów maszyn budowalnych oraz kursy na wózki widłowe.