Obturacyjny bezdech senny jest schorzeniem stosunkowo trudnym do zdiagnozowania. Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma poważne problemy z oddychaniem w czasie snu. Chorobę można rozpoznać dopiero przy dużym nasileniu objawów (kilka bezdechów i wybudzeń w ciągu godziny).
Obturacyjny bezdech senny jest schorzeniem leczonym obecnie najczęściej na trzy sposoby. Są to: operacja, stosowanie aparatów CPAP i BIPAP i stosowanie aparatu nazębnego. Zabieg operacyjny polega na udrożnieniu górnych dróg oddechowych. Może on obejmować prostowanie krzywej przegrody nosowej, usunięcie polipów, wycięcie migdałków i plastykę podniebienia miękkiego. Jest to metoda zalecana osobom, których waga ciała jest w normie, u których nie stwierdzono chorób układu krążenia, a ich kłopoty z bezdechem nie są bardzo zaawansowane. Leczenie operacyjne nie daje gwarancji pełnego powodzenia – mimo tak inwazyjnego zabiegu, objawy mogą powracać.
Obecnie najpowszechniej stosowaną i przynoszącą najbardziej pożądane rezultaty metodą leczenia bezdechu jest terapia CPAP i bardziej zaawansowana terapia BIPAP. Obie metody polegają na podłączaniu pacjentowi na noc aparatu z maską (nosową lub ustną i nosową), który wdmuchuje do dróg oddechowych powietrze o wysokim ciśnieniu. Dzięki temu miękkie tkanki nie zapadają się podczas snu, drogi oddechowe są otwarte, nie występuje bezdech. W terapii CPAP powietrze jest wdmuchiwane pod stałym ciśnieniem (w wersji autoCPAP jest ono różnicowane w zależności od potrzeby). Aparaty BIPAP dostosowują swoje działanie do naturalnego rytmu oddechu – większe natężenie wdmuchiwanego powietrza podczas wdechu, mniejsze w czasie wydechu. Terapia BIPAP jest dużo bardziej komfortowa niż CPAP.
Trzecią metodą leczenia bezdechu sennego jest stosowanie aparatu nazębnego. Jest to specjalna proteza dentystyczna, która wysuwa żuchwę do przodu i uniemożliwia kontakt języka z podniebieniem. Dzięki temu język nie zapada się do gardła i nie dochodzi do bezdechu.
W niektórych przypadkach rozwiązać problem może zrzucenie zbędnych kilogramów. Nadwaga znacznie utrudnia oddychanie i może być główną przyczyną choroby.