Z roku na rok liczba osób robiących zakupy online systematycznie wzrasta. Obecnie już co drugi użytkownik internetu kupuje przez online i co ważne – robi to coraz częściej.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy z pewnością ucieszy Cię ten trend. Ale czy wiesz kim właściwie jest Twój klient i w jaki sposób robi zakupy? Taka wiedza może okazać się bardzo wartościowa i może pomóc w dostosowaniu swoich działań reklamowych do oczekiwań Klientów.

Jako e-sprzedawca powinieneś być świadomy trzech trendów, jakie aktualnie są obecne na rynku polskiej sprzedaży internetowej.

Pierwszym z nich jest ROPO – (Reserach Online Purchase Offline) co dosłownie oznacza szukaj online, kupuj poza internetem. Trend ten zauważalny jest zwłaszcza w branży sprzętu RTV i AGD, ale także branży odzieżowej czy farmaceutycznej. Kupujący często przeszukują zasoby internetu w poszukiwaniu informacji na temat danego produktu, sprawdzają jego parametry techniczne, porównują ceny itp., po czym udają się do tradycyjnego sklepu by tam dokonać zakupu wybranego produktu.

Coraz powszechniejszym zachowaniem staje się obecnie tzw. efekt odwróconego ROPO – czyli Research Offline Purchase Online. Dotyczy to konsumentów, którzy najpierw oglądają produkty w sklepach stacjonarnych, a następnie kupują je za pośrednictwem internetu, licząc głównie na bardziej konkurencyjne ceny.

Trzecim, niezwykle popularnym trendem zakupowym jest wykorzystywanie telefonów w procesie zakupowym. Oglądając produkty w sklepie stacjonarnym konsumenci włączają swoje telefony aby sprawdzić na ile atrakcyjna jest oferta sklepowa, czy być może w sklepie online uda się znaleźć ten sam towar w korzystniejszej cenie.

Jak wykorzystać te trendy i sprawić by klienci chcieli kupować u nas więcej? Przede wszystkim e-sprzedawcy powinni dążyć do zminimalizowania efektu ROPO, poprzez zwiększenie zaufania do swojego sklepu (przejrzyste zasady zwrotów, regulamin, bezpieczeństwo danych i wiele innych). Pozostałe dwa trendy – nieco bardziej korzystne dla e-sprzedawców można naprawdę skutecznie wykorzystać przy pomocy prostego narzędzia jakim są linki sponsorowane. Najprościej mówiąc chodzi o popularne kampanie Google AdWords. Dzięki takiej reklamie w wyszukiwarce Google e-sprzedawca ma szansę dotrzeć do potencjalnego klienta i zaproponować mu dokładnie to czego on w danym momencie potrzebuje. W przypadu showroomingu powinna to być kampania AdWords skierowania na urządzenia mobilne.

Przygotowanie kampanii Adwords dla sklepu internetowego nie jest zadaniem prostym. Takie kampanie nacelowane na sprzedaż mają zwykle mocno rozbudowaną strukturę, zawierają sporo słów kluczowych i wymagają stałej optymalizacji. Dlatego jeśli nie posiadasz fachowej wiedzy z zakresu AdWords, a zależy Ci na skutecznej kampanii dla Twojego sklepu zgłoś się po pomoc do wyspecjalizowanej agencji sem.