Na rynku toczy się nieustanna walka o klienta. Szczególnie w czasach, gdy ludzie mają tak szeroki wybór różnego rodzaju produktów z tej samej kategorii. Trzeba faktycznie się wysilić, aby przyciągnąć do siebie określone grono klientów, którzy zostaną z nami na dłużej.

Najgorszym co możemy zrobić, to polegać tylko na konkurencyjnych cenach względem konkurencji. To już nie działa. Obecnie klient bardziej patrzy na jakość, niż na cenę. Woli kupić coś drożej, ale z przekonaniem, że będzie mu bardziej smakowało czy będzie przez dłuższy czas użyteczne. Istnieją jednak inne sposoby na przyciągnięcie nowych klientów i utrzymanie już tych zdobytych.

Kim jest lojalny klient?

Lojalny klient to taki, który jest w stanie w naszej marce znaleźć wszystko to, czego potrzebuje. Nie tylko produkt, ale również wysoką jakość obsługi, odpowiednie ceny i lokalizację dostosowaną do swoich potrzeb, a więc najczęściej chodzi o to, czy sklep ma oddział w Internecie lub czy znajduje się blisko miejsca zamieszkania lub pracy. Dzięki temu, że marka będzie dbała o lojalnego klienta, będzie zachęcała go przez to do częstszych wizyt. Ponadto, lojalny klient będzie chętnie polecał markę swoim znajomym. Będzie wypisywał pozytywne komentarze na formach internetowych i portalach społecznościowych. Marka nawet nie będzie musiała go o to prosić. Sam będzie to robił.

Grywalizacja – sposób na zdobycie zaangażowanego klienta

Grywalizacja stanowi połączenie trzech różnych dziedzin, które są już bardzo dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Są to:

  • psychologia behawioralna – pewnymi zachowaniami da się w sposób przewidywalny sterować przy użyciu bodźców zewnętrznych,
  • programy lojalnościowe – pomagają zwiększyć zaangażowanie klienta w daną markę,
  • projektowanie gier – dawanie frajdy poprzez dostęp do rozrywki.

Dzięki temu, że uda się wykorzystać wszystkie powyższe elementy w marketingu marki, można stworzyć klienta, który będzie zaangażowany i oddany marce. Nie będzie chciał robić zakupów nigdzie indziej, jak właśnie u nas. W zbudowaniu takiej relacji z klientem pomagają specjalistyczne firmy, takie jak na przykład adnext.pl. Wdrażają różnego rodzaju schematy postępowania, dzięki którym można uzyskać określone cele. W tym przypadku zdobycie zaangażowanego i przywiązanego do marki klienta.