pożyczki pod weksel

Dla osób, które mają już pewne zobowiązania finansowe, ale potrzebują kredytu (którego nie chce im udzielić żaden bank), rozwiązaniem może stać się pożyczka prywatna.

Czym się ona charakteryzuje?

Polega ona na zaciągnięciu pożyczki pod weksel od osoby prywatnej, czyli nie posiadającej zarejestrowanej działalności jako firma pożyczkowa. Może to być osoba bliska lub zupełnie nieznajoma. Wszystko jest zgodne z prawem, gdyż zasady zaciągania pożyczki od osób prywatnych są uregulowane w Kodeksie Cywilnym. Pożyczki prywatne, szczególnie te większe niż 500 złotych, powinny być oparte na sporządzonej na piśmie umowie. Dzięki temu obie strony będą w razie kłopotów mogły dochodzić swoich praw (np. przed sądem). Najpopularniejszym sposobem uzyskania tego rodzaju pożyczki jest znalezienie oferty przez Internet. Może posłużyć do tego na przykład: wygodna giełda pożyczek prywatnych, grupy dyskusyjne oraz strony konkretnych osób, które promują swoje oferty. Wzięcie tego rodzaju pożyczki jest szybkie i dość proste, ale trzeba pamiętać, że dla bezpieczeństwa obu stron, każda pożyczka musi opierać się przynajmniej na minimum formalności.

Czego należy dopilnować?

Jeszcze przed zawarciem umowy trzeba zweryfikować dane personalne drugiej strony. Szczególną czujność trzeba zachować wtedy, gdy nie chce ona ich podać albo kiedy wzbudzają one pewne podejrzenia. Najlepiej sprawdzić tego typu informacje na forach internetowych, które często zawierają ostrzeżenia przed ewentualnymi oszustami. Jeszcze w czasie poszukiwań oferty najlepiej zwrócić uwagę na wymagania pożyczkodawcy, czyli na: oprocentowanie pożyczanej kwoty, opłatę wstępną, realny koszt oraz na koszty związane z opóźnieniem spłaty. Najlepiej nie zgadzać się na warunki, które żądają zabezpieczenia pożyczki nieruchomościami. Aby pożyczka prywatna była bezpieczna oraz łatwa do spłacenia, należy unikać ofert z bardzo krótkim terminem spłaty i oprocentowaniem na 0%. Zazwyczaj posiadają one bowiem bardzo wysokie opłaty w razie przekroczenia terminu spłaty. Niewskazane są także oferty pożyczek prywatnych, w których pobierane będą wysokie opłaty wstępne albo administracyjne. Lepiej unikać także pożyczek udzielanych w lombardach. Te wszystkie informacje są istotne, co nie zmienia jednak faktu, że pożyczki prywatne są szybkie, wygodne i dostępne dla każdego w bardzo krótkim czasie.