Jak zabezpieczyć budynek przed dostępem osób niepożądanych bez konieczności montażu wielu osobnych, trudnych w codziennej obsłudze zamków? Czy aby dostać się do własnego domu lub miejsca pracy, naprawdę musisz tracić czas na otwieranie kilku zamków osobnymi kluczami? Oczywiście, że nie! Jeśli w równym stopniu zależy ci i na wygodzie, i na bezpieczeństwie, sprawdź możliwości elektronicznych zamków do drzwi.
Cyfrowe systemy zarządzania dostępem nie są już wyłącznie fantastyczną ciekawostką rodem z filmów science fiction. Obecnie z takich rozwiązań mogą korzystać wszyscy. Stosowanie kluczy elektronicznych, czyli różnego typu transponderów sparowanych z elektronicznymi wkładkami, jest dziś standardem w większości nowoczesnych organizacji; coraz częściej używa się ich też w zastosowaniach prywatnych do tworzenia zabezpieczeń domów i mieszkań.
Klucz elektroniczny – najwygodniejszy sposób na otwieranie drzwi
Tradycyjne klucze nie są wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza gdy zamek usytuowany jest na niestandardowej wysokości. Co więcej, zwykłe klucze w zamkach mechanicznych często zacinają się, a czasem nawet łamią. Klucze elektroniczne, czyli transpondery, działają na zupełnie innej zasadzie, dzięki czemu korzystanie z nich jest dziecinnie proste. Wystarczy zbliżyć transponder do zamontowanej w drzwiach wkładki, by zamek automatycznie odblokował się i umożliwił dostęp do zabezpieczanego pomieszczenia.
Transpondery w elektronicznych systemach zabezpieczeń mogą przybierać różną postać – opowiada nasz rozmówca z firmy DOM Polska. Rozwiązaniem bardzo często spotykanym w firmach i urzędach jest transponder zakodowany na karcie pracownika. Transpondery w systemie zabezpieczeń ENiQ mają postać niewielkich breloczków, które można przyczepiać np. do kluczyków samochodowych. Alternatywnym i jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest zakodowanie elektronicznego klucza na telefonie. W takim wariancie zgubienie klucza jest już praktycznie niemożliwe. Jednak nawet w razie zaistnienia takiego scenariusza, nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo chronionych budynków.
Bezpieczne systemy cyfrowych zamków
Co dzieje się w sytuacji, gdy zginie tradycyjny klucz? Masz dwa rozwiązania: albo założysz, że klucz po prostu gdzieś się zawieruszył i korzystasz z kopii (jeśli taką posiadasz), albo wymieniasz zamki i używasz nowych kluczy, aby mieć pewność, że nikt nie dostanie się do twojego domu. Innymi słowy – albo ryzykujesz cały swój dobytek, albo tracisz czas i pieniądze na wymianę zamków. Zupełnie inaczej sprawy się mają w przypadku użytkowników kluczy elektronicznych.
Zagubienie transpondera ENiQ nie jest powodem do stresu czy niepokoju. Jeśli rzeczywiście zdarzyło się tak, że klucz przepadł, wystarczy usunąć go z systemu zarządzania dostępem. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne i każdy posiadacz aplikacji ENiQ jest w stanie poradzić sobie z nim sam, bez pomocy fachowca czy nawet korzystania z instrukcji obsługi. Również zakodowanie nowego klucza elektronicznego nie jest trudne i każdy właściciel cyfrowej wkładki może zupełnie samodzielnie przyznawać (i odbierać) dostępy wielu osobom wg własnego uznania i bieżących potrzeb.