Monitoring cyklu ma bardzo duże znaczenie przy planowaniu zajścia w ciążę. Jest również szalenie istotny dla procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Prowadzenie monitoringu cyklu umożliwia precyzyjne wyznaczanie dni owulacji oraz dokonywanie przydatnej oceny funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Umożliwia wyznaczenie dni, w których stosunek płciowy ma największą szansę zakończenia się zajściem w ciążę, a także najbardziej dogodnego momentu do pobrania komórek jajowych w celu przeprowadzenia zapłodnienia in vitro. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jakie ma znaczenie i na czym polega monitoring cyklu.
Jakie elementy obejmuje prawidłowy monitoring cyklu?
Celem monitoringu cyklu owulacyjnego jest obserwacja i ocena procesów wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Przeprowadzając monitoring cyklu lekarz bada także strukturę i grubość błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Jeżeli nie ma ono bowiem odpowiedniej grubości, wtedy może też nie mieć możliwości przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach: Monitoring cyklu polega na wykonywaniu USG dopochwowego. Gwarantuje ono dużą dokładność wykonanych badań oraz nie jest dla pacjentki ani bolesne, ani szczególnie nieprzyjemne. Każde badanie USG jest wykonywane w ściśle określonych dniach cyklu. Pacjentka musi więc dbać o dotrzymywanie wszystkich ustalonych terminów badań.
Jakie informacje lekarz otrzymuje dzięki wykonywaniu badania USG?
Badanie USG dopochwowe jest zazwyczaj wykonywane 3 lub 4 razy w trakcie cyklu miesiączkowego. Lekarza ginekologa interesują przede wszystkim wygląd i zmiany, jakie zachodzą w obrębie pęcherzyków jajnikowych. Sprawdza także, jaka jest ich ilość, jak szybko one rosną i to czy dojrzały już pęcherzyk faktycznie pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową. Jeżeli tak, świadczy to o tym, że u kobiety faktycznie dochodzi do owulacji. Należy zwrócić uwagę , że obserwacja ultrasonograficzna jedynie uprawdopodabnia fakt przebytej owulacji a jedynym 100%potwiedzeniem owulacji jest ciąża. Monitoring cyklu jest więc istotny nie tylko przy planowaniu ciąży, ale również w diagnostyce niepłodności u kobiet.
Dlaczego u niektórych kobiet odnotowuje się brak owulacji?
Przyczyny problemów z brakiem owulacji mogą być bardzo różne. Do tego typu zaburzeń dochodzi np. na skutek zespołu policystycznych jajników, nadmiernej masy ciała lub niedowagi pacjentki, lub różnego typu zaburzeń endokrynologicznych, czyli m.in. na skutek hiperprolaktynemii czy niedoczynności tarczycy. Stwierdzenie na etapie monitoringu cyklu nieprawidłowości w owulacji pozwala lekarzowi na przeprowadzenie dalszej diagnostyki, która będzie miała na celu wykrycie dokładnych przyczyn powstałego problemu oraz dobranie skutecznej metody ich przeciwdziałania.