dentysta

Dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i regularne badania to podstawa do zachowania zdrowia. W natłoku codziennych spraw i obowiązków możemy jednak nie zwracać tak dużej uwagi na nasze zęby. Wizyty u dentysty kojarzą nam się z bólem, nieprzyjemnym zapachem i stresem. W związku z tym bardzo często ignorujemy niepokojące objawy, rezygnując z wizyt kontrolnych. To natomiast może prowadzić do poważnych konsekwencji i ogromnych wydatków. Kosztownego leczenia możemy jednak uniknąć – wystarczy, że wizyty stomatologiczne staną się dla nas czymś normalnym. Tak jak wizyty kontrolne u okulisty, czy innego lekarza specjalisty.

Kiedy iść do dentysty?

Stomatologia dostępna jest dosłownie wszędzie. W mniejszych miastach możemy udać się do przychodni, w której działa gabinet dentystyczny. Natomiast w większych miastach (jak np. Łódź) możemy natrafić na prawdziwe centra stomatologiczne. Oferta takich placówek jest niezwykle szeroka, wcale nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej osób woli kierować się właśnie tam po pomoc i leczenie.

Stomatologia dostępna jest zarówno na NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku nie mamy jednak większych możliwości do wyboru i musimy dostosować się do obowiązujących wymogów, ciemniejących plomb, długich kolejek i zabiegów bez znieczulenia. Prywatne leczenie zębów może odbywać się niemal bezboleśnie. Wszystko to za sprawą najnowocześniejszych urządzeń i sprzętów – w trosce o dobro i zdrowie pacjenta.

Stomatolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych chorób, a także schorzeń zębów oraz jamy ustnej. Dla zachowania prawidłowej kondycji uzębienia warto udawać się na wizyty kontrolne przynajmniej 1-2 razy w roku. Są one bardzo ważne, ponieważ gwarantują wczesne wykrycie problemów w obrębie zębów i jamy ustnej. Już na samym początku stadium choroby.

Niepokojące oznaki, które wymagają konsultacji dentystycznej – sprawdź

Stomatolog w Łodzi, czy też w innym mieście, może leczyć zarówno te lekkie, jak i poważne zmiany w jamie ustnej. Niepokojącymi objawami, których nie powinniśmy w żadnym wypadku ignorować, są:

  • długotrwały uporczywy ból zęba bądź zębów;

  • zaczerwienione, obolałe dziąsła;

  • krwawienie dziąseł;

  • nadwrażliwość zębów na zimno i gorąco;

  • bóle szczęki;

  • przebarwienia na zębach – białe, czarne lub brunatne;

  • długotrwała suchość w jamie ustnej;

  • ból zębów podczas spożywania twardych produktów spożywczych.

Na konsultację stomatologiczną warto udać się również profilaktycznie. Stomatolog będzie mógł w ten sposób zbadać, czy nie występują u nas żadne niepokojące ogniska chorobotwórcze. Specjalista może sprawdzić stan dziąseł, podniebienia i przyzębia, a także stwierdzić, czy nigdzie nie występuje kamień. W wielu przypadkach może być wymagana higienizacja bądź skierowanie do innych specjalistów, np. ortodonty.

Profilaktyka uzębienia to ważny element dbania o zdrowie. Pamiętajmy o niej, bo to od zdrowych zębów w dużej mierze zależy nasze samopoczucie i odporność. Regularne kontrole dentystyczne pozytywnie wpływają na stan naszych zębów i minimalizują ryzyko rozwoju chorób przyzębia.