Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć flotę samochodową swojej firmy, coraz częściej decydują się na wynajem zamiast leasingu bądź kupna samochodu. Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów na początku 2019 roku już co piąty firmowy samochód był finansowany w ten sposób. I nic w tym dziwnego, bo długoterminowy wynajem auta wiąże się z licznymi zaletami.
Wynajem długoterminowy
Pod wieloma względami wynajem długoterminowy przypomina leasing, jednak różni się od niego kilkoma ważnymi aspektami. Głównym czynnikiem odróżniającym wynajem od leasingu jest brak wkładu własnego. Najemca może użytkować pojazd przez czas określony w umowie pod warunkiem uiszczania miesięcznego czynszu. Dzięki niezmiennym miesięcznym opłatom przedsiębiorca nie jest narażony na niespodziewane wydatki – opowiada nasz rozmówca z ogólnopolskiej sieci wypożyczalni aut ABACUS CAR RENTAL. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do leasingu w umowie wynajmu długoterminowego określony jest zazwyczaj roczny limit kilometrów. Za każdy przekroczony kilometr najemca musi dodatkowo zapłacić. Ponadto umowa wynajmu rzadko kończy się wykupieniem pojazdu, więc nie jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą wejść w posiadanie samochodu na stałe – podsumowuje nasz ekspert.
Zalety wynajmu długoterminowego
Długoterminowy wynajem samochodów posiada wiele zalet zarówno względem leasingu, jak i zakupu auta na kredyt. Zaliczyć do nich można:
- Wszystko w cenie – w ramach umowy wynajmu wypożyczalnie zapewniają klientom serwis, wulkanizację, ubezpieczenie oraz auto zastępcze w razie awarii.
- Możliwość wrzucenia wynajmu w koszty – według obowiązujących przepisów osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczenia do kosztów wydatków do limitu 150 000 zł w przypadku samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225 000 zł w przypadku samochodów elektrycznych.
- Większa zdolność kredytowa – w przeciwieństwie do pojazdu zakupionego na kredyt auto wzięte w wynajem nie obciąża bilansu firmy.
- Brak konieczności samodzielnej sprzedaży auta – jeśli nie chcemy wykupić samochodu po zakończeniu umowy, najlepszym wyborem będzie jego wynajem. To właściciel auta, czyli wypożyczalnia, zajmie się jego sprzedażą po zakończeniu umowy.
Wynajem krótkoterminowy
Nie tylko wynajem długoterminowy jest ciekawą propozycją dla firm. Istnieje wiele sytuacji, w których także wypożyczenie samochodu na krótki termin będzie korzystnym rozwiązaniem dla biznesu. Z usług wypożyczalni warto skorzystać, gdy potrzebujemy auta na niedługą podróż służbową, na przykład z lotniska na miejsce spotkania biznesowego, a potem nie będziemy potrzebowali już z niego korzystać. Na wynajem można zdecydować się również w przypadku awarii firmowego pojazdu, spotkania z ważnym klientem, chęci przetestowania określonego modelu samochodu lub dowolnej innej okoliczności, w której potrzebujemy pilnie skorzystać z auta. Wydatki poniesione w związku z krótkoterminowym wynajmem auta przez firmę także stanowią koszt uzyskania przychodu.