Sport to niezwykle istotna w życiu społeczeństwa dziedzina działalności. Obiekty takie jak baseny, kryte boiska do koszykówki czy siatkówki czy zamknięte tory wyścigowe muszą spełniać bardzo wyśrubowane wymagania, wynikające często z charakterystyki dyscyplin, dla których są dedykowane. Współcześnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym są hale stalowe.
Jak wygląda proces budowy hali stalowej?
Budowa hali stalowej o przeznaczeniu sportowym nie różni się zasadniczo wiele od budowy hali o innym zastosowaniu. Różnice tkwią wyłącznie w szczegółach. –Prace rozpoczynają się od określenia celu: firma podejmująca się budowy hali musi dokładnie zapoznać się z wymogami i oczekiwaniami klienta – mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa Profix – Tylko wtedy możliwe jest zaproponowanie rozwiązań, które pozwolą uzyskać jak najlepszy efekt końcowy. Przede wszystkim wykonawca musi wiedzieć jakiemu celowi ma służyć obiekt. Po wstępnych ustaleniach rozpoczyna się etap planowania – wykwalifikowania projektanci we współpracy z inżynierami wykonują rysunki techniczne, a także dbają o sporządzenie dokumentacji technicznej przyszłej hali. Jest to niezbędne do uzyskania pozwoleń na budowę. W dalszej kolejności wykonawca przystępuje do produkcji elementów, z których hala zostanie zbudowana. Warto zwrócić uwagę, że żadne elementy nie są wykonywane na placu budowy – w ten sposób same prace konstruktorskie zostają skrócone do niezbędnego minimum. Stawianie hali z prefabrykatów zgodnie z przygotowanym projektem to czwarty etap budowy. Zwieńczeniem prac jest oddanie hali do użytku.
Zalety hal stalowych
Hale stalowe są tak chętnie wybieranym rozwiązaniem do budowy obiektów sportowych ze względu na swe istotne zalety. Najważniejsze to:
- Wysoka żywotność konstrukcji – stal to surowiec bardzo trwały, żywotność wykonanych z nich konstrukcji szacowana jest nawet na kilkaset lat, czyli wielokrotnie więcej, niż obiekty murowane, które nawet przy starannej konserwacji osiągają w końcu taki wiek, kiedy ich dalsze użytkowanie staje się nierentowne. Oczywiście wytrzymałość elementów stalowych w dużej mierze uzależniona jest od odpowiedniego projektu, montażu, a także bieżącego usuwania usterek.
- Prostota konstrukcji – zaprojektowanie i cały proces wykonawczy jest dużo mniej skomplikowany, niż w przypadku obiektów murowanych. Ma to ogromne przełożenie na koszty całej inwestycji – wybudowanie hali stalowej jest rozwiązaniem dużo tańszym, niż postawienie obiektu o tej samej powierzchni i kubaturze z cegły
- Możliwość rozbudowy – elementy hal stalowych łączone są ze sobą za pomocą śrub, co oznacza, że w razie potrzeby można takie obiekty łatwo rozbudowywać, w zależności od potrzeb. Możliwe jest również zdemontowanie całej konstrukcji i nawet odtworzenie jej w całości w innym miejscu.